Reklama

Pomysł na muzykę

Data:

- Reklama -

Latem na Suwalszczyźnie usłyszeć można wiele dźwięków. Na cykl fascynujących spotkań z muzykami różnorodnych formacji zaprasza jak co roku „Pogranicze”. Już w piątek – 13 lipca w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej wystąpi Contemporary Noise Sextet, grupa założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Muzycy zapraszają również na warsztaty.

Contemporary Noise Sextet to zespół z własnym pomysłem na muzykę – emocjonalnymi kompozycjami, iskrą, klasą i dojrzałością. Niekiedy twórczość grupy określana jest jako muzyka filmowa bez filmu i jazz bez jazzu – jednym słowem różnorodność dźwięków, która nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 (bilety: 20/25 zł).

Fot. Oficjalna strona CNS

Latem w „Pograniczu” planowany jest także cykl artystyczny „Ejbike Mame”. Koncerty pieśni z przedwojennych teatrów i kabaretów jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i muzyków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego odbywać się będą w kawiarni literackiej „Piosenka o porcelanie”, urządzonej w piwnicach dworu w Krasnogrudzie. Terminy – lipiec: 15, 18, 25, 29 oraz sierpień: 1, 5, 8 o godz. 20.00.

W trakcie letnich tygodni „Pogranicze” gościć będzie również Raphaela Rogińskiego z zespołem „Shofar”. Grupa powstała z jego inicjatywy, tworzą ją wybitni muzycy – Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy,  jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej oraz równie odważnie przekraczający  granice gatunkowe i kulturowe kompozytor – Macio Moretti – muzyk, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, współzałożyciela wytwórni płytowej Lado ABC. Utwory, które wykonuje formacja, pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej utwory z tradycji chasydzkiej – „niguny” czyli sylabiczne pieśni religijne oraz „frejlaksy”, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Repertuar zespołu Shofar  zatem, składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej – obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze czy pieśni kantorów z międzywojnia. Wszystko to jednak jest połączone współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu. „Shofar” zagra w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej 20 lipca o godz. 20.00 (bilety” 20/25 zł).

Wpływ Raphaela Rogińskiego poczuć będzie można jeszcze w innym projekcie zatytułowanym „From Thee to Thee”. Kompozycja Rogińskiego, która powstała z okazji uroczystości jubileuszu dwudziestolecia pracy Pogranicza, zostanie zaprezentowana 21 lipca w Białej Synagodze. W niezwykłej przygodzie muzycznej spotkali się muzycy różnych pokoleń, różnych kultur, tradycji i miejsc. Razem grają młodzi z Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, Vlada Moniuszko – dziewięcioletni uczeń szkoły muzycznej, Marcin Masecki – pianista, kompozytor z Warszawy, mistrz Raphael Rogiński, Ola Bilińska – wokalistka. W czasie premiery kompozycji w koncercie uczestniczył również urodzony w Sejnach Maks Furmański – kantor, żyjący dziś w Izraelu. „From Thee to Thee” to kompozycja powstała do tekstów poetów pogranicza, wieków, kultur i idei.

„Pogranicze” raczyć będzie też klasyką, a dokładnie autorskim projektem Stanisława Czyżewskiego, który zaprosił do współpracy młodych, wybitnie utalentowanych muzyków ze szkół i akademii muzycznych. Camera Pro Classica to cykl koncertów muzyki klasycznej, począwszy od Bacha, Vivaldiego po Achrona i Szostakowicza. Najbliższy koncert odbędzie się w Sejnach 19 lipca. Wystąpi wówczas trio fortepianowe: Kornelia Grądzka, Dobrawa Czocher, Hanna Raniszewska. W programie: W.A. Mozart • Trio Fortepianowe G-dur KV 496, R. Schumann • Trio fortepianowe d-moll op.63 oraz Astor Piazzola • 4 Pory roku na trio fortepianowe. 26 lipca Marcin Masecki zaprezentuje kompozycja J. S. Bacha. 2 sierpnia będzie dniem Dymitra Szostakowicza. Zuzanna Stradowska • wiolonczela (cześć I i II), Jakub Pożyczka • wiolonczela (część III i IV) oraz Zuzanna Całka • fortepian wykonają Sonatę wiolonczelową d-moll op. 40. Z kolei Jan Mazur • skrzypce, Zuzanna Stradowska • wiolonczela i Aleksandra Kozioł • fortepian zagrają Trio fortepianowe C-dur op.8. Kwintet fortepianowy g-moll op.57 wykonają: Maciej Burdzy • I skrzypce, Szymon Naściszewski • II skrzypce, Tomasz Karwan • altówka, Jakub Pożyczka • wiolonczela oraz Justyna Kreft • fortepian.

Podsumowaniem spotkań z klasyką ma być warsztatowy koncert projektu muzycznego „Fratres”, który odbędzie się 9 sierpnia. Projekt „Fratres” jest kontynuacją i nową odsłoną projektu powołanego w związku z przyznaniem tytułu „Człowieka Pogranicza” wybitnemu estońskiemu kompozytorowi Arvo Pärtowi. Tygodniowe warsztaty muzyczne zwieńczone zostaną koncertem, na którym – między innymi – będzie można usłyszeć kompozycje Josepha Achrona, wybitnego kompozytora i skrzypka pochodzenia żydowskiego, urodzonego w miasteczku Łoździeje niedaleko Sejn.

Na tym propozycje koncertowe jeszcze się nie kończą. 27 lipca w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej zagra „Profesjonalizm”, czyli sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Zespół składa się z trąbki, dwóch saksofonów (na zmianę z klarnetami) oraz klasycznej sekcji rytmicznej z pianinem na czele. Jego skład to crème de la crème warszawskiej sceny niezależnej, sami „wyjadacze”, którzy zadebiutowali płytą pt. „Chopin Chopin Chopin”. Jak pisał w „Newsweeku” Filip Łobodziński – na krążku tym nuta bigbandowa przekomarza się z nonszalancją à la Thelonious Monk, blues z wodewilem, liryka z łajdactwem, tajemnica z kpiną. Szaleństwo dźwięków podporządkowane jest jednak wizji, którą można określić jako barwny portret muzyki samej w sobie. Sekcje dęta i rytmiczna działają jak w pełni zsynchronizowany oddział komandosów. Coś dla wielbicieli przygód. Profeska zaiste.

3 sierpnia do Sejn zawita Banda Dzeta – wyjątkowy kolektyw na scenie muzycznej Litwy. Sami muzycy definiują swój styl jako minimal indie brass. W ich utworach przeplata się folklor rozmaitych narodów i krajów zaaranżowany w nowoczesny sposób. Muzykę graną przez Bandę Dzeta trudno zaszufladkować. Ogromna sekcja instrumentów dętych podpowiada, że ich największą inspiracją jest muzyka bałkańska. Instrumentarium zespołu to: gitara basowa, perkusja, bęben, trąbki, puzon, tuba oraz ukulele. Utwory Bandy Dzeta brzmią jak ścieżka dźwiękowa do filmów Emira Kusturicy. Połamane rytmy, gitara basowa à la Primus oraz silna sekcja basowa sprawiają, że Banda Dzeta to nowa ścieżka rozwoju muzyki bałkańskiej – prosto z Wilna.

Jeden z ostatnich koncertów w „Pograniczu” wykona grupa „Frozen Bird”. Zespół został założony w 2009 roku, a 27 lutego 2012 odbyła się premiera ich debiutanckiej płyty pt. „Terry’s Tale”. Muzyka, którą grają, to  współczesna kameralistyka z elementami improwizacji i elektroniki. Zespół wykonuje piosenki w języku angielskim, francuskim i polskim. Teksty tworzą spójną opowieść wędrówki młodego bohatera przez miasta pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów. Na płycie znajdziemy też utwory instrumentalne. Muzyka ta idealnie wtapia się w klimat tajemniczej przestrzeni miasta. Atmosferę wzbogaca ciekawe instrumentarium. „Frozen Bird” zagra 11 sierpnia w Białej Synagodze (godz. 20.00).

Dzień wcześniej – 10 sierpnia w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej wystąpi Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku, pisarz. Przez 7 dni będzie tworzył z sejneńskimi muzykami zupełnie nowy świat. To już kolejny rok, kiedy Trifonidis pisze nową partyturę dla Orkiestry Klezmerskiej z Sejn, ale nigdy nie był to program całkowicie tworzony na ziemi sejneńskiej – stąd też nazwa projektu, In-Sejny. Początek koncertu o godz. 20.00.

Więcej informacji w kalendarzu na naszej stronie: http://www.niebywalesuwalki.pl/kalendarz/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...