Reklama

Marka Ishama podróże muzyczno-filmowe

Data:

- Reklama -

Kompozytor muzyki do takich filmów jak: „Rzeka życia”, „Czarna Dalia”, „Blade – wieczny łowca”, „Myszy i ludzie”, „Tate – mały geniusz”, „Ludzie honoru” czy „The Cooler” wystąpił w niedzielę w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Markowi Ishamowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka.

Kompozytor przybył do Poznania na zaproszenie Jana A.P. Kaczmarka, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk”. Koncert był jedną z atrakcji zaplanowanych w ramach „festiwalu idei” – jak określa go twórca. Tym razem muzyka nie była wyłącznie tłem filmu. Na scenie Teatru Wielkiego to zdjęcia z poszczególnych filmów stanowiły drugi plan dla kompozycji Ishama, który tego wieczoru grał na trąbce – instrumencie szczególnie mu bliskim.

Trudno wymienić na jednym oddechu filmy, do których Isham stworzył muzykę i aktorów, z którymi współpracował. Nie można też nie uwzględnić faktu, że American Film Institute uznał Ishama za jednego z trzech najlepszych kompozytorów lat 80. Twórca uznawany za ikonę pionierskich czasów muzyki elektronicznej zdobył wiele nagród, w tym Grammy, Emmy i Clio, a także liczne nominacje m.in. do Oscara i Złotego Globu.

Isham gra na emocjach. Podróż, w którą w trakcie filmu zabiera widza, jest wielowymiarowa. To nie tylko obraz i dźwięki, dodające charakteru poszczególnym scenom. Jego sposób pojmowania muzyki zafascynował nie tylko świat kinematografii, ale także artystów – piosenkarzy. Isham pojawił się na albumach Bruce’a Springsteena, Willie’ego Nelsona, Joni Mitchell, The Rolling Stones.

W Teatrze Wielkim jego pasję tworzenia podzielili artyści z Orkiestry l’Autunno – zespołu prowadzonego jest przez Adama Banaszaka.  Szkoda tylko, że przez 45 minut. Festiwalowi muzycy wykonują również kompozycje Jana A. P. Kaczmarka. W trakcie poprzedniej edycji „Transatlantyku” usłyszeć ich było można we wspólnych projektach z Leszkiem Możdżerem i Jackiem Kortusem. Zespół występował także z Jose Carrerasem, Andrea Bocellim i Montserrat Caballe.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz  Tomasz Wiech – Transatlantyk (2 ostatnie zdjęcia).

1 KOMENTARZ

  1. […] Nazwisko Leszka Możdżera w tym roku już pojawiło się na stronie „Niebywałych Suwałk”. Wyjątkowo utalentowany pianista, który współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Marcus Miller, Wojciech Pilichowski, David Gilmour, Zbigniew Namysłowski, Lester Bowie, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek, Andrzej Olejniczak, Tymon Tymański, był członkiem jury tegorocznej edycji Instant Composition Contest, konkursu dla kompozytorów muzyki filmowej towarzyszącemu festiwalowi „Transatlantyk” w Poznaniu. Więcej o wydarzeniu zorganizowanym z inicjatywy Jan A. P. Kaczmarka można przeczytać w artykułach: Muzyka jak najbardziej instant czy Marka Ishama podróże muzyczno-filmowe. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...