Reklama

Multimedialne abecadło Miłosza

Data:

- Reklama -

Fundacja Orange przyznała dofinansowanie na realizację innowacyjnych działań kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Wśród 45 najlepszych inicjatyw nagrodzonych grantami na łączną kwotę 900 tysięcy złotych znalazły się tylko dwa projekty z województwa podlaskiego. Idea jednego z nich związana jest z działalnością sejneńskiego „Pogranicza”.

„Abecadło dzieciństwa – krasnogrudzki Miłosz” to projekt, którego celem jest stworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych dotyczących związków Czesława Miłosza z Krasnogrudą  i obecności tego miejsca w twórczości poety. Autorami materiałów będą uczniowie sejneńskiego liceum zaangażowani w pracę  artystyczno-edukacyjną w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. W ramach projektu młodzież weźmie udział w cyklu pięciu trzydniowych spotkań, prowadzonych przez naukowców, animatorów i artystów. Do współpracy przy prowadzeniu warsztatów zaproszeni zostaną  naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz artyści z Pracowni Projektowania Graficznego Dla Mediów Elektronicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Końcowym rezultatem projektu będzie stworzenie multimedialnego przewodnika po dworze w Krasnogrudzie. Materiały edukacyjne stanowić będą pomoc merytoryczną dla nauczycieli i edukatorów prowadzących zajęcia o twórczości Miłosza.

Grant został przyznany również innej instytucji z naszego regionu – Teatrowi Dramatycznemu im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Założeniem projektu „HiT” jest organizacja 10 spotkań Historii i Teatru, podczas których te dwie dziedziny przenikać się będą i wzajemnie inspirować. Osiem pierwszych spotkań ma mieć podobny schemat: warsztat historyczny (analiza źródła, interpretacja) na temat wybranego wydarzenia z kolejnych dekad XX w. oraz warsztat teatralny, który daje narzędzia do niekonwencjonalnego badania źródeł. Młodzież pozna historię danego okresu z perspektywy muzyki, mody, obyczajów, sportu. Korzystając z rekwizytów i elementów przygotowanych podczas warsztatów młodzi ludzie wyposażą mieszkanie i zarejestrują swoje działanie w formie filmu poklatkowego, by zobrazować upływ czasu.

W tym roku zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange w składzie: prof. dr hab. Barbara Fatyga – antropolog kultury, Wojciech Krukowski – wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska – reżyser, dr Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Edwin Bendyk – dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski – koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange.

Każdą z nagrodzonych inicjatywy cechują: niestandardowe podejście do pracy z dziećmi i młodzieżą, odkrywcze pomysły na twórcze wykorzystanie nowych technologii i zaangażowanie społeczności lokalnych. Projekty będą realizowane w partnerstwach, czyli przez minimum dwie organizacje, by dzięki wymianie doświadczeń i łączeniu różnych umiejętności, tym skuteczniej zainspirować młodych do twórczych działań.

Dzięki Akademii Orange do tej pory zostało zrealizowanych 126 projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 15 000 dzieci i młodzieży.  Na ich podstawie powstały nowatorskie, inspirujące materiały dydaktyczne w formie publikacji, materiałów on-line, scenariuszy zajęć itp. Akademia Orange popiera ideę otwartych zasobów edukacyjnych, dlatego też wszystkie te treści są dostępne na licencji Creative Commons. Oznacza to, że każdy ma prawo i swobodę korzystania z nich, ulepszania i dzielenia się nimi przy zachowaniu pewnych praw autorskich. Fundacja Orange zaprasza do inspirowania się nimi w realizacji własnych działań.

Lista nagrodzonych projektów dostępna jest TUTAJ.

Akademia Orange from Fundacja Orange on Vimeo.

Na podst. materiałów prasowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...