Reklama

Park Naukowo-Technologiczny dla nauki i biznesu

Data:

- Reklama -

W otwartym w czwartek – 13 grudnia Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach prowadzą działalność pierwsze firmy. Do 2015 roku ma ich być 35. Czy uda się zrealizować plany i stworzyć na pograniczu ośrodek, który hasła łączenia innowacji, nauki i biznesu wprowadzi w życie?

PNTPW to cztery laboratoria badawczo-rozwojowe: platforma multimedialna, centrum energii odnawialnej, laboratorium badania produktu chemicznego, laboratorium ratownictwa medycznego, a także centrum konferencyjno-wystawiennicze, inkubator technologiczny i hala procesów technologicznych. To, czym instytucja dysponuje, można było obejrzeć dokładnie w trakcie uroczystości otwarcia.

Osiem lat starań o otwarcie Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach zakończyło się sukcesem, jednak zarządzający instytucją dopiero teraz staną przed najtrudniejszym zadaniem. Wypełnienie „treścią” ogromnych powierzchni i sprawienie, aby PNTPW nie był wciąż pojęciem abstrakcyjnym, to plan na najbliższe lata. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przypomniał, że na przełomie 2003 i 2004 roku nad Czarną Hańczą nie było nawet uczelni wyższej, idea powołania wówczas w tym miejscu jednostki łączącej biznes i naukę, wydawała się nieosiągalna. Mimo to, udało się. Co będzie jednak dalej z rozwojem PNTPW?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście. Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan obecny na czwartkowej inauguracji przywołał myśl Immanuela Kanta, któremu przypisuje się słowa: „Nie mury tworzą dom i nie kraty tworzą więzienie”. To przesłanie zdaniem ministra idealnie pasuje do PNTPW, który jest wielką szansą na synergię nauki i biznesu, pod warunkiem, że i kontent instytucji będzie odpowiedni.

Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego kierunek rozwoju PNTPW widzi w przyszłej perspektywie finansowej, w której spore środki mają być przeznaczone na obszar badań i cyfryzację.

Pomimo początkowego sceptycyzmu, dobrej myśli jest także prof. Jacek Guliński, przed laty uczestniczący w tworzeniu pierwszego parku naukowo-technologicznego w Polsce, zlokalizowanego w Poznaniu. – Startujecie z wyższego pułapu, ale z tym wiążą się większe zobowiązania – podkreślił podczas otwarcia profesor i życzył kierownictwu instytucji, by „naukowo-technologiczność” w nazwie udało się im przełożyć na „prawdziwe działania”.

Z informacji przekazanych przez prezesa PNTPW, Wiktora Raczkowskiego wynika, że przy ul. Innowacyjnej 1 w Suwałkach siedzibę ma 9 firm. Korzystają m.in. z pomieszczeń i urządzeń biurowych, pomocy prawnej, dostępu do sieci na preferencyjnych warunkach. Do końca roku do tego grona dołączą 2 przedsiębiorstwa. W ciągu kilku najbliższych lat innowacyjnych firm ma być 35. Czy będą wśród nich przedsiębiorstwa prowadzone przez absolwentów suwalskich, polskich i zagranicznych uczelni? Póki co, apel skierowany do młodych ludzi, by wracali i nie wyjeżdżali, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Prezes spodziewa się, że po otwarciu Parku więcej osób zainteresuje się tą ofertą.

Być może nie tylko suwalczanin Maciej Urbanowicz, o którym pisaliśmy przy okazji wysłania satelity studenckiego w przestrzeń kosmiczną,skorzysta z propozycji PNTPW. Urbanowicz zakłada, że w ciągu kilku miesięcy podpisze z instytucją stosowne umowy i rozpocznie w Suwałkach realizację elementów projektu związanego z przemysłem kosmicznym. Jak podkreśla suwalczanin, oferta PNTPW jest atrakcyjna i to także pod względem finansowym. Jego zdaniem sporym minusem lokalizacji Parku jest jednak brak dostępności komunikacyjnej. – Chciałbym móc dotrzeć z Warszawy do Suwałk w ciągu 2,5 godziny – tłumaczy.

A jak możliwości Parku oceniają aktualni lokatorzy? Kamil Ciszewski pracuje w firmie Reso Europa Service. Spółka działa w branży ubezpieczeniowej i w PNTPW funkcjonuje od początku listopada. Ciszewski już teraz docenia lepsze warunki pracy. Sądzi, że w PNTPW Reso będzie miało większe możliwości rozwoju.

W PNTPW działają także: firma Malow Digital, która pracuje nad najnowszym projektem Digital Signage; Valcomp zajmujący się obsługą informatyczną podmiotów gospodarczych; Kancelaria Prawna Gramatowscy; Greyfin produkujący regulatory poziomu oleju, systemy smarowania łańcuchów, smarownice, olejarki; Edu Consulting działający w branży szkoleń i doradztwa; Testility przeprowadzające testy oprogramowania. W hali procesów technologicznych firma Exteri ma uruchomić produkcję modemów GSM w technologii HSPA + iLTE.

Park oprócz współpracy z uczelniami, utrzymuje kontakt z: Izbą Przemysłowo-Handlową w Berlinie, Inkubatorem w Nottoden, Uniwersytetem Janki Kupały w Grodnie, Inkubatorem Technologicznym w Mińska czy Lwowskim Centrum Transferu Technologii.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...