Reklama

Unijne fundusze w perspektywie wielkich zmian

Data:

- Reklama -

Prawie 1,1 mld euro trafić ma do naszego regionu w nowej perspektywie 2014 – 2020. Problem w tym, że zmian w stosunku do obecnej perspektywy będzie sporo i Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego musi zostać dobrze opracowany, by sprostać wymaganiom Komisji Europejskiej i – co najważniejsze – rzeczywistym potrzebom społecznym.

Piątkowe konsultacje projektu RPOWP były emocjonujące. W sali konferencyjnej Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód zgromadzili się samorządowcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i autorzy projektu RPOWP – prof. Jacek Szlachta i prof. Wojciech Dziemianowicz.

Wicemarszałek Walenty Korycki przypomniał, że w przededniu nowej perspektywy finansowej nasz region, „który w zasadzie nie ma przemysłu, ale ma inne bogactwa” musi być przygotowany, by środki unijne wykorzystać jak najlepiej. To oczywiste, jednak zaprezentowany projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego zdaniem prezydenta Suwałk – Czesława Renkiewicza wymaga – delikatnie rzecz ujmując – dopracowania i korekt. Prace nad dokumentem trwały rok. Od 15 listopada odbywają się konsultacje społeczne, w czasie których zbierane są opinie, wnioski, uwagi i propozycje zmian. Głosy dotyczące dokumentu można przekazywać przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego również poprzez elektroniczny formularz – do 2 stycznia 2014 roku.

Suwalskie konsultacje rozpoczęło wystąpienie Daniela Górskiego, dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, który omówił najważniejsze zapisy RPOWP 2014 – 2020. Projekt jest wypadkową innych dokumentów przyjętych przez KE i polski rząd. Autorzy RPOWP musieli „przekopać się” przez 11 tysięcy stron, by przygotować projekt nadający się do dalszych konsultacji.

– W nowej perspektywie będzie inaczej – zaznaczył Daniel Górski, podkreślając, że nowy program różnić się będzie znacznie od tego, który obecnie jest realizowany. Nacisk na efekty przedsięwzięć to tylko jedna z kwestii poruszonych podczas konsultacji. Górski do listy różnić dodał również warunkowość. Jeśli określone warunki nie zostaną spełnione i zamierzone wskaźniki osiągnięte, możemy zapomnieć m.in. o rezerwie wykonawczej wypłacanej państwu członkowskiemu (6 proc. kwoty). Nowa perspektywa to także plan wykorzystania w większej mierze instrumentów zwrotnych – pożyczek i poręczeń. Warto pamiętać o tym, że nowy RPOWP będzie dwufunduszowy, co oznacza, że jego realizacja zostanie sfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Daniel Górski sądzi, że rozliczanie tzw. „projektów miękkich” i „twardych inwestycji” może okazać się bardzo problematyczne.

Wiele wątpliwości wywołały założenia realizacji celów dla Polski do 2020 roku, między innymi wdrożenie gospodarki niskoemisyjnej, czy wzmocnienie gospodarki regionu, w tym promocji przedsiębiorczości. Sporym wyzwaniem w naszym województwie będzie polepszenie jakości kształcenia na poziomie zawodowym. Daniel Górski podkreślił, że w tym przypadku chodzi o dostosowanie kształcenia do potrzeb podlaskiej gospodarki, by nasi absolwenci „nie wyjeżdżali do Londynu lub do pracy na platformach wiertniczych”.

Kwestia dostępności transportowej wywołała prawdziwą burzę. Zgodnie z wytycznymi KE drogi powiatowe i gminne nie powinny być finansowane z UE. Głos sprzeciwu w tym obszarze podnieśli

Szczepan Ołdakowski, Czesław Renkiewicz, Cezary Cieślukowski i Janusz Krzyżewski. Dołączyli do nich również urzędnicy z Białegostoku, przekonujący, że będą starali się przeforsować zmiany w Komisji Europejskiej.

Niektórzy uczestnicy dyskusji twierdzili nawet, że projekt RPOWP jest przykładem nierównego traktowania obszarów peryferyjnych w stosunku do centrum regionu. Szczepan Ołdakowski zwrócił uwagę na pogłębiające się rozwarstwienie, któremu nie udało się zaradzić w obecnej perspektywie i które powiększy się najprawdopodobniej w kolejnej, jeśli dojdzie do powtarzania znanych schematów.

Cezary Cieślukowski dodał, że w projekcie dokumentu zbyt mało środków zostało przeznaczonych na zdrowie i inwestycje w tym sektorze. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz kolejny raz poruszył temat obszarów funkcjonalnych poza stolicą województwa.

Sporo emocji wywołał też temat lotniska regionalnego w Topolanach. Janusz Krzyżewski stwierdził nawet, że mam nadzieję, iż lotnisko pod Białymstokiem nie powstanie. Cezary Cieślukowski, nawiązując do braku skomunikowania stolicy regionu z Suwalszczyzną, budowę portu lotniczego uznał za pozbawioną sensu.

Konsultacje społeczne w Suwałkach nie zakończyły tematu poprawek w RPOWP. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego planują organizację osobnych spotkań z przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się ochroną środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...