Reklama

Wyższe dochody z pracy sprzyjają konsumpcji

Data:

- Reklama -

zatrudnienie

Wzrost średnich płac i zatrudnienia w marcu okazał się wyższy od oczekiwań, przyspieszając do odpowiednio 4,8% r/r i 0,5% r/r. Dalsza wyraźna poprawa sytuacji na rynku pracy świadczy o pozytywnych nastrojach polskich firm i prawdopodobnie jest odzwierciedleniem trwającego ożywienia inwestycyjnego. Jednocześnie, systematyczny wzrost dochodów gospodarstw domowych sprzyja ożywieniu popytu konsumpcyjnego.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wciąż uważamy, że w średnim horyzoncie zacznie się to przekładać na dynamikę cen, w efekcie czego inflacja nie utrzyma się na obecnym niskim poziomie dłużej niż przez kilka miesięcy. Dane na pewno nie skłonią RPP do pospiesznych działań, ale wspierają nasz scenariusz, zgodnie z którym na początku 2015 r. pojawią się warunki do podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Płace i zatrudnienie w górę

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu 5,515 mln osób i było wyższe o 0,5% niż przed rokiem. Jednocześnie wzrost przeciętnych wynagrodzeń przyspieszył do 4,8% r/r i był najwyższy od stycznia 2012. Dane z rynku pracy były, już po raz kolejny, wyraźnie lepsze od oczekiwań – mediana prognoz rynkowych wskazywała na wzrost zatrudnienia o 0,4% r/r i płac o 3,9% r/r. Najwyraźniej polskie przedsiębiorstwa z rosnącym optymizmem patrzą w przyszłość, coraz śmielej zatrudniając nowych pracowników i oferując stopniowo coraz wyższe wynagrodzenia.

wynagrodzeniaW porównaniu z lutym liczba etatów zwiększyła się o ponad 7 tys., co jest najlepszym marcowym wynikiem od 2008 roku. Podejrzewamy, że podobnie jak w poprzednich kilku miesiącach, największy udział miał w tym wzrost zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym, ale niewykluczone, że stopniowo dołączają pozostałe sektory, w większym stopniu uzależnione od popytu krajowego. Rosnący popyt na pracowników to prawdopodobnie efekt m.in. stopniowego wzrostu aktywności inwestycyjnej firm (proces ten rozpoczął się już pod koniec 2013 r. – patrz niżej).

Dalsze przyspieszenie wzrostu płac w marcu, po i tak już bardzo dobrym wyniku z lutego (4,0% r/r), również napawa optymizmem. Z miesiąca na miesiąc strumień dochodów z pracy trafiający do sektora gospodarstw domowych się powiększa. Przy wciąż niskiej inflacji oznacza to znaczny wzrost siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych i zapowiada dalsze przyspieszenie wzrostu konsumpcji prywatnej. To z kolei oznacza, że dynamika cen detalicznych może również stopniowo przyspieszać w perspektywie kilku kwartałów.

W IV kw. popyt krajowy istotniejszy od eksportu netto

GUS podał zaktualizowane kwartalne szacunki PKB za lata 2012-2013. Wzrost gospodarczy w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. został podniesiony o 0,1 punktu procentowego. Jeśli natomiast chodzi o 2013 r., to wzrost w I kw. został obniżony do 0,4% r/r z 0,5% r/r a wzrost w III kw. podniesiony do 2,0% r/r z 1,9% r/r. Wzrost za IV kw. (2,7% r/r) nie uległ zmianie, ale dość istotnej rewizji poddana została jego struktura – wzrost popytu krajowego wyniósł 1,8% r/r (wobec 1,2% r/r we wcześniejszym szacunku), a w górę poszła konsumpcja publiczna (do 3,1% z 2,1%) i inwestycje (do 2,0% z 1,3%). GUS podniósł także swój szacunek importu, w związku z czym znacząco zmieniły się wkłady popytu krajowego i zagranicznego we wzrost PKB – w poprzednim szacunku większy wkład miał eksport netto (popyt krajowy 1,2 pp, eksport netto 1,5 pp), po rewizji główną siłą napędzającą gospodarkę w IV kw. stał się popyt krajowy (popyt krajowy 1,7 pp, eksport netto 1,0 pp).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....