Reklama

Aukso pod znakiem Panufnika i Kolberga

Data:

- Reklama -

Pod koniec lipca na Suwalszczyźnie odbędzie się XV edycja LETNIEJ FILHARMONII aukso. W programie m.in. utwory sir Andrzeja Panufnika – z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, a także spotkania muzyczne i nie tylko muzyczne z Januszem Olejniczakiem, Andrzejem Bauerem i Januszem Wawrowskim. Będzie też trochę muzyki tradycyjnej – rok 2014 jest wszak Rokiem Oskara Kolberga.

Andrzej Panufnik urodził się w 1914 roku w Warszawie. To kolejny, po Witoldzie Lutosławskim, polski kompozytor, którego twórczość znalazła się w centrum zainteresowania organizatorów LETNIEJ FILHARMONII aukso. W ubiegłym roku słuchacze mogli poznać lepiej Lutosławskiego i jego „mniej oficjalną twarz” – Derwida. W finałowym koncercie piosenek Derwida wzięła udział Dorota Miśkiewicz. Więcej w artykule: NA PRZEKÓR LUTOSŁAWSKIEMU? DOROTA MIŚKIEWICZ ZAŚPIEWAŁA PIOSENKI DERWIDA

panufnik-logoAndrzej Panufnik studiował teorię i kompozycję u Kazimierza Sikorskiego w Konserwatorium Warszawskim, a dyrygenturę pod kierunkiem Feliksa Weingartnera w Wiedniu, a później w Paryżu u Philippe’a Gauberta. Wojnę i okupację spędził w Warszawie, gdzie brał udział w legalnych i nielegalnych koncertach w charakterze pianisty, również w duecie fortepianowym z Witoldem Lutosławskim. Po wojnie był dyrygentem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, i dyrektorem Filharmonii Warszawskiej. W 1950 roku został wybrany wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO. Andrzej Panufnik w 1954 roku opuścił Polskę. Wówczas władze PRL wydały zakaz cenzuralny wykonywania i wydawania utworów Panufnika, a także wymieniania jego nazwiska we wszelkich publikacjach, audycjach radiowych i telewizyjnych. Kompozytor osiadł na stałe w Anglii, gdzie kontynuował karierę dyrygencką (m.in. w latach 1957-59 piastował stanowisko dyrektora muzycznego i dyrygenta City of Birmingham Symphony Orchestra), by później całkowicie poświęcić się pracy twórczej. Dwukrotnie został nagrodzony Prix de Composition Musicale Prince Pierre de Monaco: w 1963 – za Sinfonię sacra na orkiestrę (1963) i w 1983 – za całokształt twórczości. W 1965 otrzymał w Londynie Sibelius Centenary Medal for Composition (Medal za kompozycję z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Sibeliusa). W 1991 królowa brytyjska Elżbietę II nadała Andrzejowi Panufnikowi tytuł szlachecki. W tym samym roku otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. Zmarł w 1991 roku w Twickenham. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Polonia Restituta. Dwójka dzieci Panufnika: Roxanna i i Jeremy to także artyści Córka jest kompozytorką, a syn – didżejem i autorem animacji. (źródło: Związek Kompozytorów Polskich, 2013)

Andrzej Panufnik, uznawany za jednego z ważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, ma na swoim koncie również interesujące epizody twórczości z pogranicza spotkań z X muzą – muzykę jego autorstwa można usłyszeć w filmie „Strachy” z 1938 roku.


Kompozytor stworzył też muzykę do popularnej piosenki żołnierskiej – Warszawskie dzieci.

Więcej informacji na temat twórczości Andrzeja Panufnika – także w wersji do posłuchania: panufnik.com/listen

Janusz Olejniczak będzie jednym z solistów XV LETNIEJ FILHARMONII aukso.
Janusz Olejniczak będzie jednym z solistów XV LETNIEJ FILHARMONII aukso.

Muzyka Andrzeja Panufnika zagości na Suwalszczyźnie już w piątek – 25 lipca o godz. 18.00, podczas koncertu inaugurującego LETNIĄ FILHARMONIĘ aukso. W Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszymy II Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina, Koncert wiolonczelowy Andrzeja Panufnika oraz Koncert na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena. Wystąpią: Janusz Wawrowski – skrzypce, Janusz Olejniczak, Aleksandra Świgut – fortepian, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik – wiolonczela oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Kolejna okazja do spotkania z AUKSO pojawi się 26 lipca w Sejnach. Orkiestrę w tym roku będzie można usłyszeć również w Krasnopolu (27 lipca, godz. 16.00, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego – w programie: Reinhold Gliere – Duety op. 39, Niccolo Paganini – Kaprysy op. 1 (wybór); wykonawcy: Janusz Wawrowski – skrzypce, Marcin Zdunik – wiolonczela), w Gawrych Rudzie (27 lipca, godz. 20.00; w programie: m.in. utwory Fryderyka Chopina, Leoša Janáčka, Oliviera Messiaena; wykonawcy: Janusz Olejniczak, Aleksandra Świgut – fortepian), a także w zupełnie nowej dla AUKSO lokalizacji – Folwarku Hutta pod Suwałkami. W poniedziałek o godz. 20.00 odbędzie się tam spotkanie z Andrzejem Bauerem, Markiem Mosiem i Januszem Olejniczakiem. Zapowiada się całkiem interesująca rozmowa z pierwszymi solistami i założycielem orkiestry AUKSO.

Warto zaznaczyć, że w tegorocznym programie LETNIEJ FILHARMONII aukso znalazły się nie tylko koncerty i spotkania okołomuzyczne, ale również wykład fizykoterapeuty nt. zagadnień zdrowotnych w zawodzie muzyka instrumentalisty oraz wystawa fotografii Huberta Stojanowskiego, połączona z projekcją filmu „Stara wiara”.

Tradycyjne granie wraz z orkiestrą – 2 sierpnia w Suwalskim Ośrodku Kultury. O godz. 18.00 na zakończenie Letniej Filharmonii zagrają: VOŁOSI rodem z gór i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO.

Szczegóły tegorocznego programu AUKSO można sprawdzić w naszym kalendarzu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczne wspomnienia, fascynacje, plany – spotkanie z Andrzejem Bauerem – w ramach XX AUKSO

Poruszające koncerty – ale i zapadające w pamięć spotkania...

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Letnia Filharmonia AUKSO w tym roku pod koniec sierpnia (aktualizacja)

Jubileuszowa, XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019 zagra nam w...

Aukso późnym latem. Wraca też Jaćwieski Festyn Archeologiczny

W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia....