Reklama

Bezrobocie niżej, ale sprzedaż bardzo kiepsko

Data:

- Reklama -

sprzedaz_detalCzerwcowa sprzedaż detaliczna (wzrost o zaledwie 1,2% r/r, wyraźnie poniżej prognoz) to kolejna negatywna niespodzianka w krajowych danych. Choć dane o bezrobociu rejestrowanym zaskoczyły na plus (12% wobec oczekiwań 12,1%), to potwierdzona została tendencja pewnego osłabienia pozytywnych tendencji.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wciąż uważamy, że dane o PKB za drugi kwartał (publikacja tzw. szybkiego szacunku 14 sierpnia) pokażą delikatne spowolnienie, ale tempo wzrostu gospodarczego powinno utrzymać się powyżej 3%. Z punktu widzenia perspektyw gospodarki i polityki pieniężnej, nie to będzie jednak najważniejsze. Kluczowe jest, czy tendencja spowolnienia widoczna w miesięcznych danych o aktywności gospodarczej w ostatnich miesiącach będzie kontynuowana w III kwartale. Naszym zdaniem, tylko w takim scenariuszu zobaczymy obniżki stóp procentowych. Druga połowa sierpnia, kiedy to opublikowane będą dane za lipiec i szczegółowe dane o PKB za II kw. zapowiada się niezwykle ciekawie.

Sprzedaż detaliczna wyraźnie poniżej oczekiwań

W czerwcu sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 1,2% r/r (wobec 3,8% r/r w poprzednim miesiącu), kształtując się znacząco poniżej naszych i rynkowych oczekiwań (odpowiednio na 3,8% oraz 4,0%), ale równie z najniższej prognozy na rynku (3,1%). Jest to najniższa dynamika sprzedaży od maja 2013. Spadek sprzedaży w skali m/m odnotowano we wszystkich kategoriach (przy czym największy w kategorii meble, RTV i AGD – o 3,3%), z wyłączeniem kategorii pojazdów mechanicznych, które wzrosły o 0,6%. Natomiast w skali roku największy spadek odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne. Warto zauważyć, że  po wyłączeniu sprzedaży samochodów, dynamika sprzedaży detalicznej utrzymała się powyżej 2% r/r w ujęciu realnym sprzedaż detaliczna zanotowała wzrost o 1,8% r/r. GUS podał także, że obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w czerwcu 2014 spadły o 0,9% r/r, a po wyrównaniu sezonowym spadek wyniósł 0,6% r/r (wobec spadku o 1,6% miesiąc wcześniej).

W drugim kwartale realny wzrost sprzedaży wyniósł 5,1% r/r (wobec 5,5% r/r w I kw.). Jednak spowolnienie w II kwartale było nieznaczne tylko ze względu na bardzo dobre wyniki kwietnia (jednorazowe, wynikające z terminu Wielkanocy). Tendencja wyników sprzedaży w drugim kwartale z miesiąca na miesiąc jest dużo bardziej niepokojąca. Podobnie zresztą, jak w przypadku produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej.

Czerwcowy odczyt sprzedaży detalicznej, zaskoczył negatywnie podobnie jak dane o produkcji i wynagrodzeniach z sektora przedsiębiorstw. Pomimo rozczarowujących danych perspektywy dla konsumpcji, warto zwrócić uwagę na utrzymywanie się wskaźnika ufności konsumenckiej na relatywnie wysokim poziomie, a przede wszystkim na poprawę na rynku pracy (wysoki poziom dochodów do dyspozycji w ujęciu realnym). Niemniej, dane czerwcowe mogą wzmocnić obawy inwestorów odnośnie perspektyw polskiej gospodarki, po bardzo silnym ożywieniu w I kw. br. (PKB 3,4% r/r) W naszej ocenie drugi kwartał przyniesie niższą dynamikę PKB, choć powinna ona utrzymać się powyżej 3% (publikacja szybkiego szacunku PKB za II kw. 14 sierpnia). Niemniej wydaje nam się, że z punktu widzenia perspektyw gospodarczych (oraz polityki pieniężnej) nie będą historyczne dane za drugi kwartał, ale pierwsze publikacje miesięczne dotyczące trzeciego kwartału. Dane za lipiec pokażą czy obserwowana w ostatnich miesiącach tendencja spowolnienia gospodarki była chwilowa, czy też oznacza początek wyraźniejszego spowolnienia i zejścia PKB na dłużej poniżej 3%. O ile więc najbliższe tygodnie będą na polskim rynku zapewne od wpływem wydarzeń globalnych, druga połowa sierpnia będzie stałą pod znakiem publikacji bardzo ważnych danych krajowych.

zmiany_rynekpracyBezrobocie niższe od oczekiwań, ale tempo poprawy słabnie

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,0% w czerwcu, czyli nieco mniej od naszych i rynkowych oczekiwań (12,1%). W ujęciu r/r stopa bezrobocia obniżyła się o 1,2 punktu procentowego. Liczba bezrobotnych wyniosła 1,913 mln, czyli 9,3% mniej niż rok wcześniej.

Mimo pozytywnej niespodzianki, czerwcowe dane potwierdzają tendencje obserwowane w ostatnich kilku miesiącach, tzn. spowolnienie tempa poprawy na rynku pracy. Obniża się zwłaszcza tempo wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy (-4,5% r/r w czerwcu wobec +1,4% r/r w maju), podczas gdy stopa spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych była dwucyfrowa (-10,1% r/r wobec -5,4% r/r w maju). Oznacza to, że przedsiębiorstwa spowalniają tempo tworzenia nowych miejsc pracy, ale nie likwidują istniejących etatów.

Spodziewamy się dalszych spadków stopy bezrobocia w ujęciu odsezonowanym, ale wkrótce powinna się ona zacząć stabilizować w okolicy 12,0%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....