Reklama

Dane o sprzedaży detalicznej i aukcja w centrum uwagi

Data:

- Reklama -

wykres_barsPo słabszych nastrojach w poniedziałek, wtorek stał pod znakiem dość wyraźnego odreagowania. Odbicie w notowaniach cen akcji było wspierane głównie przez stabilizację sytuacji na Ukrainie. Prorosyjscy separatyści oddali czarne skrzynki z zestrzelonego samolotu, co spowodowało, że napięcie między Rosją a państwami zachodu nieco opadło.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Z USA tymczasem napłynęły kolejne zaskakująco dobre dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym przekroczyła w czerwcu 5 mln po raz pierwszy od października 2013. Dane o inflacji były natomiast zgodne z oczekiwaniami.

Węgierski bank centralny zaskoczył i obniżył stopy procentowe o 20 pb, w tym stopę bazową do 2,10%, tj. najniższego poziomu w historii. W komunikacie wskazano jednocześnie, że wczorajsza decyzja jest zakończeniem trwającego od 2 lat cyklu luzowania polityki pieniężnej. Od sierpnia 2012 roku stopy zostały obniżone o 490 pb. Szef banku centralnego Węgier powiedział, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie do końca 2015, chyba że wcześniej do wznowienia obniżek skłoni dalszy spadek inflacji.

Dzisiaj o GUS 10:00 opublikuje dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Po wyraźnym rozczarowaniu czerwcowymi danymi nt. płac i produkcji, które zwiększyły obawy o tempo wzrostu gospodarczego w II kw. br. i jego utrzymanie w kolejnych kwartałach, sprzedaż detaliczna będzie kolejną istotną wskazówką nt. tendencji w gospodarce. Nasza prognoza jest tym razem nieco poniżej konsensusu rynkowego, zakładając stabilizację dynamiki na poziomie majowym. Poprawa na rynku pracy, choć nieco osłabła, a także trwający od ponad roku silny trend poprawy nastrojów konsumentów nadal wspierają oczekiwania, że popyt konsumpcyjny będzie stopniowo przyspieszał. Oczekujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadnie do 12,1%, zgodnie z szacunkami ministra pracy. W miesiącach letnich bezrobocie zejdzie zapewne poniżej 12%, choć poprawa nie będzie już raczej tak szybka jak do tej pory.

Dziś w Sejmie wystąpi prezes NBP Marek Belka, który przedstawi sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2013 roku.

Kurs EURUSD jeszcze przed publikacją danych z USA spadł poniżej 1,35, a odczyt z rynku nieruchomości tylko wzmocnił trend aprecjacyjny dolara. Na koniec sesji kurs był blisko 1,346, najniżej od listopada 2013. W nocy nie zaszły istotne zmiany i dzisiaj rano EURUSD jest blisko wczorajszego zamknięcia. W oczekiwaniu na jutrzejsze wstępne PMI dla krajów ze strefy euro, kurs może się wahać blisko minimum z tego tygodnia na ok. 1,346.

Kurs EURPLN nie uległ wczoraj dużym zmianom mimo dość wyraźnych wzrostów na europejskich giełdach i pozostał blisko 4,14. USDPLN z kolei osiągnął przejściowo 3,08 i tylko nieco poniżej dziennego maksimum zakończył wtorkową sesję. Kiedy ogłoszono, że stopy na Węgrzech spadły mocniej od prognoz, forint stracił nieco do euro (EURHUF osiągnął niemal 310), ale kiedy okazało się, że to koniec cyklu obniżek, waluta zaczęła się umacniać (do 307,5 za euro).

Dzisiaj na otwarciu EURPLN jest nieco poniżej 4,14. W pierwszych godzinach handlu GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej. Nasza prognoza jest nieco poniżej konsensusu i jeśli się zmaterializuje, to może wzmocnić oczekiwania na cięcia stóp i wywrzeć presję na złotego. Nie sądzimy jednak, aby sam dzisiejszy odczyt zdołał wypchnąć EURPLN z przedziału 4,11-4,17.

Na krajowym rynku stopy procentowej stawki IRS odnotowały wczoraj spadki o ok. 3-4 pb w przypadku 2, 5 i 10 lat. Rentowności obligacji nie uległy natomiast zmianie w stosunku do poziomów z poniedziałkowego zamknięcia, ale tylko dlatego, że odrobiły w trakcie dnia poranne straty. Rynek jest mocny przed dzisiejszą aukcją, licząc, że odczyt sprzedaży detalicznej będzie słaby i wzmocni oczekiwania na obniżki stóp przez RPP w dalszej części roku. Naszym zdaniem publikacja może faktycznie wpisać się w serię słabych danych z kraju.

Polski rynek pozostał odporny na nieznaczne osłabienie na rynkach bazowych (rentowność 10-letnich Bundów wzrosła o 2 pb, podczas gdy amerykańskich 10-latek o 1 pb), które nieco traciły w wyniku odwrotu inwestorów od bezpiecznych aktywów. Stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy pozostały na dotychczasowych poziomach. Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się aukcja obligacji PS0719 i WZ0119 o wartości 3-5 mld zł. Jest to ostatnia aukcja przed miesięczna przerwą w planach emisyjnych resortu finansów. Oferta jest relatywnie mała biorąc pod uwagę, że w dniu płatności za aukcję na rynek wpłynie łącznie ok. 10,5 mld zł z wykupu obligacji OK0714 i płatności odsetkowych od serii PS, DS i WZ. Spodziewamy się solidnego popytu ze strony inwestorów, który w naszej ocenie będzie bardziej skoncentrowany na obligacji PS0719. Ministerstwo nie będzie miało problemów z uplasowaniem całej emisji (sprzedaż może przekroczyć maksymalny poziom oferty) i po tej aukcji może mieć już w pełni sfinansowane tegoroczne potrzeby pożyczkowe.

Wskaźniki koniunktury GUS za lipiec pokazały lekką poprawę w skali r/r w przetwórstwie przemysłowym oraz nieznaczne pogorszenie ocen w budownictwie oraz handlu detalicznym. Przekaz jest wprawdzie niejednoznaczny i sugeruje słabnięcie pozytywnych tendencji w budownictwie i handlu na początku III kw., ale z drugiej wspiera nasze oczekiwania, że obserwowane ostatnio spowolnienie w przemyśle może być tylko tymczasową zadyszką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....