Reklama

Nowa gmina w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej

Data:

- Reklama -
Na zdj. gmina Michałowo.
Na zdj. gmina Michałowo.

Radni z Michałowa w czwartek, 24 lipca wyrazili chęć rozszerzenia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny w gminie Michałowo. – To kluczowa uchwała, dla gminy perspektywiczna – powiedział jej burmistrz Marek Nazarko.

Informacja prasowa.

Władze Michałowa już od kilku miesięcy rozważały możliwość włączeniu gminy do Suwalskiej SSE ze względu na szansę rozwoju gospodarczego tej części województwa. Pod strefę samorząd przeznaczył ponad 22 ha należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Gmina planuje wybudowanie tam drogi wewnętrznej oraz uzbrojenie terenów w wodociąg i kanalizację.

– Ogromnym atutem tej działki jest bliskość drogi krajowej nr 19 i drogi powiatowej Zabłudów – Michałowo. Kolejne jej walory, których nie można pominąć, to kolejowe przejście graniczne w Siemianówce i drogowego przejścia w Bobrownikach. A ponadto bliskość miasta wojewódzkiego – Białystok, gdzie są uczelnie i potencjalna kadra pracownicza itd. – zauważył Robert Żyliński, prezes SSSE.

Wprawdzie podstrefy jeszcze nie ma, ale terenami inwestycyjnymi w Michałowie już są zainteresowane dwie firmy z polskim kapitałem. O rozwoju w podstrefie Michałowo myśli producent sklejek – białostocka fabryka Biaform oraz producent ceramicznych kominków – „Konekt” Systemy Kominowe. – Bylibyśmy skrajnie nieodpowiedzialni, jeśli nie podjęlibyśmy próby pozyskania środków zewnętrznych, z prawdopodobnie ostatniego już rozdania UE, aby rozwijać firmę. Gmina Michałowa jest wiarygodnym partnerem. Dziś zatrudniamy 300 pracowników, w Michałowie pracę znajdzie kolejnych 150 osób – zapewnił Bartosz Bezubik, prezes Biaformu.

Z kolei firma „Konekt” Systemy Kominowe chce utworzyć co najmniej 50 nowych miejsc pracy. – Pod względem sprzedaży, jesteśmy wiceliderem w swojej branży. Jestem przekonany, że nowa inwestycja zapewni nam pierwsze miejsce w kraju. W Michałowie chcemy rozwijać się i wprowadzić na polski rynek co najmniej kilka nowych produktów – powiedział Marcin Romańczuk, właściciel firmy Konekt.

Pierwsze półrocze 2014 r. w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej było bardzo efektywne. Zarząd spółki wydał aż szesnaście zezwoleń na prowadzenie działalności. Dla porównania – przez cały 2013 r. SSSE wydała dziesięć zezwoleń. Firmy przystępujące do inwestycji i reinwestycji zadeklarowały wydatki na poziomie przeszło 602 mln zł oraz zatrudnienie 220 nowych pracowników i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia dla blisko 2 tysięcy osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....