Reklama

Rynki stabilne przed Fed

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Zaostrzenie sytuacji na Ukrainie, możliwość nałożenia na Rosję kolejnych sankcji przez UE oraz słabsze od prognoz piątkowe dane z Niemiec nie miały istotnego przełożenia na nastrój na rynku na początku tygodnia. Okres wakacyjny i brak publikacji istotnych danych makro spowodowały, że zachodnie indeksy giełdowe były relatywnie stabilne, a główne kursy walutowe nie uległy znacznym zmianom.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Bez wpływu na rynek były dane z rynku nieruchomości USA, które lekko rozczarowały. Czerwcowa miesięczna zmiana niezakończonych sprzedaży domów była pierwszą ujemną od lutego. W kolejnych dniach uwaga inwestorów skoncentruje się również na USA, gdzie kalendarz wydarzeń i publikacji danych makro jest dość obfity – dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FOMC (decyzja odnośnie stóp zostanie ogłoszona jutro), jutro dane o PKB za II kw., a na koniec tygodnia dane z rynku pracy USA za lipiec.

Koniec tygodnia przyniesie również więcej informacji z europejskich gospodarek (publikacja indeksów PMI). Rosja i sytuacja na Ukrainie wciąż znajdują się w centrum uwagi inwestorów. Wczoraj Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze orzekł, że dawni udziałowcy koncernu Jukos dostaną odszkodowanie w wysokości 51,6 mld $. Po tej decyzji na wartości tracił rubel, ale również spadały ceny akcji Rosnieftu.

Dzisiaj Unia Europejska ma zdecydować o gospodarczych sankcjach wobec Rosji, podczas gdy Japonia zapowiedziała nałożenie na Rosję nowych sankcji w związku ze wspieraniem przez władze w Moskwie separatystów na wschodzie Ukrainy i destabilizowaniem sytuacji w tym kraju.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj przez cały dzień tuż powyżej wsparcia na 1,343. Słabe dane z USA nie wywołały istotnych zmian na rynku. W nocy w notowaniach nie zaszły duże zmiany i dziś rano EURUSD jest blisko wczorajszego zamknięcia. Po południu poznamy istotne dane o nastrojach amerykańskich konsumentów. Wydaje się jednak, że na dzień przed decyzją FOMC oraz publikacją kluczowych danych (PKB za II kw., raport ADP, a w dalszej części tygodnia również ostateczne dane z rynku pracy za lipiec) również dzisiaj obserwować będziemy tylko niewielkie wahania EURUSD.

Kursy EURPLN i USDPLN poruszały się wczoraj w trendach bocznych. Złoty tylko na samym początku sesji był pod negatywnym wpływem niespokojnej sytuacji w naszym regionie i porannej deprecjacji rubla czy forinta. USDRUB wzrósł z 35,1 do 35,56, a główny indeks rosyjskiej giełdy spadł o 3%. Dzisiaj rano EURPLN jest powyżej 4,14. Nie spodziewamy się, aby popołudniowa publikacja danych z USA miała znaczny wpływ na notowania złotego. Kluczowe będą jutrzejsza decyzja FOMC i piątkowe dane z rynku pracy USA. EURPLN nadal czeka na impuls, który wypchnie go z przedziału 4,11-4,17, w którym przebywa już od połowy czerwca.

Na krajowym rynku stopy procentowej początek tygodnia stał pod znakiem lekkiego spadku IRS i umocnienia obligacji, choć obroty na rynku długu były śladowe. Wczorajsze zmiany wywołane był przez umocnienie niemieckich obligacji – rentowność 10-latki zbliżyła się do rekordowo niskiego poziomu na ok. 1,127% ustanowionego w maju 2013. Rentowność 5- i 10-letnich polskich benchmarków są ok. 15 pb powyżej rekordowo niskich poziomów z maja 2013. W przypadku IRS jest to odpowiednio 15 i 30 pb. W obu przypadkach, sektor 2 lat jest notowany poniżej dołków z maja 2013. Oprócz poziomów rentowności/stawek IRS, także nachylenie krzywych jest podobne do tego sprzed ok. roku – spread 2-10L dla obligacji najniżej od maja 2013, dla IRS najniżej od lipca 2013. Stawki WIBOR 1M-12M nie uległy zmianom.

Minister finansów Mateusz Szczurek w rozmowie z Bloombergiem poinformował, że założenia do projektu budżetu na 2015 r. mogą zostać nieco obniżone, aby przygotować budżet na zawirowania związane z kryzysem ukraińskim. Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok ze wzrostem PKB na 3,8% i średnioroczną inflacją 2,3%. W ocenie ministra finansów średnioroczna inflacja w 2014 wyniesie 0,3% r/r, zaś w 2015 wzrośnie do 1,5% r/r. Odnosząc się do bieżącej sytuacji, Szczurek ocenia, że w II kw. wzrost gospodarczy wyniósł 3,0-3,3%. Dodał, że w tym roku nie należy się spodziewać się znaczącego odbicia konsumpcji prywatnej, gdyż gospodarstwa domowe mają ograniczone oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....