Reklama

Wigry, Pieniny… Aukso (posłuchaj)

Data:

- Reklama -
Na zdj. Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu.
Na zdj. Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu.

Jedna z najlepszych orkiestr w Polsce znów zagra na Suwalszczyźnie. W piątek – 25 lipca odbędzie się pierwszy koncert w ramach jubileuszowej, XV edycji LETNIEJ FILHARMONII aukso. W programie festiwalu znalazło się miejsce dla powrotu do przeszłości i pewnej dozy świeżości.

Tym roku po raz pierwszy obok Wigier w nazwie LETNIEJ FILHARMONII pojawiła się nowa lokalizacja – Pieniny. Tam także zawita AUKSO, dając koncerty w letnim sezonie. – Na Suwalszczyźnie festiwal łączyć będzie cztery podstawowe wątki: koncerty orkiestrowe, koncerty kameralne, działania edukacyjne i wydarzenia okołomuzyczne, które eksponują miejsce, w którym jesteśmy – zaznaczyła podczas środowej konferencji prasowej Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu.

Na zdj. Marek Gałązka, zastępca dyrektora SOK, w którym odbędą się koncerty finałowy i inauguracyjny.
Na zdj. Marek Gałązka, zastępca dyrektora SOK, w którym odbędą się koncerty finałowy i inauguracyjny.

LETNIA FILHARMONIA aukso rozpocznie się od klasycznego „koncertu koncertów”, z udziałem wszystkich solistów: skrzypka Janusza Wawrowskiego, pianisty Janusza Olejniczaka, pianistki Aleksandry Świgut, wiolonczelistów Andrzeja Bauera i Marcina Zdunika. Kolejne koncerty odbędą się w Sejnach, Krasnopolu, Gawrych Rudzie, Augustowie. – W wieczór poniedziałkowy zapraszam do Huty koło Suwałk. Niedawno odkryliśmy to miejsce – zaplanowaliśmy tam spotkanie wspomnieniowe „Czternaście lat minęło…”.

Równolegle do spotkań muzycznych w Suwałkach trwać będą warsztaty edukacyjnego pod kierunkiem Janusza Olejniczaka i Aleksandry Świgut. – Oddajemy głos najmłodszym uczestnikom festiwalu. Koncert kameralny z ich udziałem odbędzie się w środę – 30 lipca w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach o godz. 20.00 – zaprasza Rekść-Raubo.

Na zdj. Marek Gałązka i Janusz Olejniczak.
Na zdj. Marek Gałązka i Janusz Olejniczak.

Idea tegorocznej LETNIEJ FILHARMONII aukso stanowi nawiązanie do obchodzonego obecnie Roku Kolberga i Panufnika. – Zwracamy uwagę na korzenie sztuki – zbliżamy się do sztuki ludowej, regionalnej. Zwieńczeniem tego jest program zamykający, czyli Muzyka z gór w wykonaniu zespołu Vołosi – dodaje dyrektor festiwalu.

Z okazji stulecia urodzin Andrzeja Panufnika podczas wydarzenia zostaną wykonane trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy oraz Suita staropolska. Dodatkowo, udział w festiwalu weźmie żona kompozytora – Lady Camilla Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się jednak tylko ze słuchaczami podczas pienińskiej odsłony.

Melomani z Suwalszczyzny będą mieli okazję poznania kompozytora za pośrednictwem jego „Autobiografii” – do nabycia podczas festiwalowych wydarzeń.

Fragment poniżej:

Gdy wróciliśmy do Warszawy, zastaliśmy oboje rodziców pogrążonych w smutku. Matka zachorowała na tajemniczą, niemożliwą do rozpoznania chorobę. Ojciec zaś był przygnębiony, wręcz upokorzony brakiem uznania dla swojej pracy.

Tej wiosny rząd polski ufundował dwie duże nagrody pieniężne na międzynarodowy konkurs skrzypcowy, który zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Wieniawskiego. Ojciec postanowił obdarować zwycięzców parą najlepszych skrzypiec, jakie zrobił własnoręcznie: modelem Polonia jako pierwszą nagrodą i modelem Antica jako drugą.

Laureatka pierwszej nagrody, Ginette Neveu z Paryża, bardzo wysoko oceniła ten wspaniałomyślny gest ojca. Pamiętam, jaka była urocza, gdy przyszła złożyć ojcu wizytę, i jakim potem strasznym wstrząsem była dla nas wiadomość, że zginęła w wypadku lotniczym. Drugą nagrodę otrzymał młody Dawid Ojstrach z Moskwy. Nie mógł osobiście podziękować ojcu, gdyż już wtedy artyści radzieccy mieli zakaz odwiedzania domów prywatnych, kiedy przyjeżdżali do Polski. Ale wiele lat później dowiedziałem się, że bardzo często grywał na tych skrzypcach.

Jednak ku zmartwieniu ojca polska prasa i radio właściwie przemilczały podarowanie tej pary skrzypiec, owocu wielu lat ciężkiej pracy, napomykając tylko, że instrumenty pochodziły z „firmy” lub „wytwórni” Panufnika, i deformując nazwisko twórcy błędną pisownią. Ojciec cytował z goryczą słowa Pisma Świętego: „Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”.

Na zdj. Andrzej Bauer, wiolonczelista.
Na zdj. Andrzej Bauer, wiolonczelista.

Powrót na Suwalszczyznę „ojców – założycieli” LETNIEJ FILHARMONII aukso to okazja to wspomnień i muzycznych wyzwań. Andrzej Bauer od początku był bardzo związany z tym festiwalem. – Pamiętam moment, kiedy powstała jego wizja. Przyjechaliśmy tu z Markiem Mosiem i wówczas zrodziła się myśl, by w tym niezwykłym miejscu, jakim jest klasztor wigierski, spotkać się w czasie letnim i popracować w izolacji i skupieniu – dodał podczas konferencji muzyk.

Orkiestra Aukso zagra na Suwalszczyźnie w składzie symfonicznym – powiększonym. Oznacza to, że wysłuchanie Symfonii Beethovena, koncertów Schumanna czy Chopina łączyć się będzie z niezwykłymi wrażeniami artystycznymi.

Cena biletów na koncert inauguracyjny – 40 zł/20 zł oraz koncert finałowy – 40 zł (obowiązuje zniżka z programu Rodzina Plus).

PROGRAM LETNIEJ FILHARMONII aukso W NASZYM KALENDARZU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczne wspomnienia, fascynacje, plany – spotkanie z Andrzejem Bauerem – w ramach XX AUKSO

Poruszające koncerty – ale i zapadające w pamięć spotkania...

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Letnia Filharmonia AUKSO w tym roku pod koniec sierpnia (aktualizacja)

Jubileuszowa, XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019 zagra nam w...

Aukso późnym latem. Wraca też Jaćwieski Festyn Archeologiczny

W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia....