Reklama

Dziś referendum w Szkocji i pierwsze TLTRO

Data:

- Reklama -
Fot. David Mark.
Fot. David Mark.

Środowa sesja była bardzo spokojna. Pomimo pewnych niespodzianek ze strony danych inflacyjnych ze strefy euro oraz USA (odczyty odpowiednio nieznacznie wyższe i niższe od oczekiwań), inwestorzy nie zareagowali na te odczyty oczekując na decyzję FOMC i konferencję prasową Janet Yellen. Zgodnie z oczekiwaniami Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie i obniżył skalę skupu aktywów do 15 mld $.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W komunikacie podkreślono, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak w przyszłym miesiącu zostanie zakończony program QE, w szczególności jeśli prognozowana inflacja pozostanie poniżej długoterminowego celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%, a oczekiwania inflacyjne nie zostaną dobrze zakotwiczone.

Odnosząc się do perspektyw gospodarczych Fed wskazuje, że amerykańska gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy poprawiła się w pewnym stopniu, chociaż zasoby rynku pracy pozostają wciąż nie w pełni wykorzystane. Ton komunikatu był może nieco bardziej gołębi, jednak zmiany prognoz makroekonomicznych FOMC zostały odczytane jako bardziej jastrzębi sygnał. Fed zdecydował o podwyższeniu prognoz stóp procentowych na koniec 2015 r. do 1,375% z 1,125% wcześniej prognozowanych, na koniec 2016 r. do 2,875% z 2,50%, podczas gdy w 2017 r. mają one wynieść 3,75%. Natomiast w czasie konferencji prasowej szefowa Fed Janet Yellen podkreślała, że przyszła polityka monetarna jest silnie zależna od napływających danych i nie ma automatycznej interpretacji odnośnie okresu, kiedy stopy pozostaną bliskie zeru.

Reakcja rynków na komunikat FOMC była zróżnicowana i w większym stopniu przekładała się na nastroje inwestorów na rynku walutowym niż stopy procentowej (rentowności amerykańskich obligacji wzrosły o 3-6 pb wzdłuż krzywej).

W sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,9% r/r, a produkcja budowlano-montażowa o 3,6% r/r. Dane te były pod wpływem liczby dni roboczych (jeden mniej niż w sierpniu 2013), niemniej odczyty były też poniżej oczekiwań rynkowych (i poniżej naszej prognozy, jednej z niewielu pokazujących spadek produkcji). Co więcej, dane o produkcji wyrównanej sezonowo pokazały wzrost o zaledwie 0,7% r/r, co jest najgorszym wynikiem od ponad roku i pokazuje, że spowolnienie w sierpniu nie jest tylko efektem sezonowym. Dane potwierdziły więc trend spowolnienie aktywności w polskiej gospodarce, głównie za sprawą spadku zamówień eksportowych (co sugerowały dane o PMI).

Podtrzymujemy naszą prognozę tempa wzrostu PKB o 2,8% w III kw. i spodziewamy się, że rynkowy konsensus (obecnie 3,1% wg Bloomberga) wkrótce się obniży. GUS podał też, że inflacja PPI wyniosła -1,5% r/r, pokazując brak presji cenowej u producentów. Uważamy, że wczorajsze dane wspierają rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w październiku. Wciąż oczekujemy, że stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75 pkt bazowych, co miesiąc o 25 pb. Niemniej, po publikacji danych o produkcji wzrosła szansa na jednorazowy ruch w większej skali (50 pb) w październiku zgodnie z niedawnymi sugestiami niektórych członków RPP.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj od początku dnia blisko 1,296. Umocnienie euro po danych o inflacji było nieznaczne i tylko chwilowe. W nocy dolar umocnił się dość wyraźnie po publikacji komunikatu FOMC, który pokazał, że jego członkowie oczekują szybszych podwyżek stóp niż trzy miesiące temu. W rezultacie, EURUSD spadł do 1,283, a dzisiaj rano jest blisko 1,287. Kolejnym impulsem do wzrostu wahań mogą być dziś wyniki pierwszej operacji TLTRO (ogłoszenie po 11:00). Wydaje się, że jedynie wyjątkowo niewielkie zainteresowanie mogłoby pomóc euro. Z drugiej strony, EBC i tak będzie od przyszłego miesiąca skupował aktywa z rynku, więc ewentualne odbicie EURUSD może okazać się tylko chwilowe. Kurs zbliża się stopniowo do 1,275, minimum z lipca 2013.

Kursy EURPLN oraz USDPLN wahały się wczoraj w trendach bocznych. Inne waluty CEE też były stabilne w oczekiwaniu na wynik posiedzenia FOMC. Sygnały z Fed miały tylko chwilowo korzystny wpływ na złotego – EURPLN spadł do 4,174, ale dziś rano jest już blisko 4,18. Retoryka FOMC nie była jednoznaczna (wciąż gołębi komunikat, jastrzębie prognozy odnośnie tempa podwyżek stóp), stąd zapewne niewielka reakcja złotego. Na koniec tygodnia pojawi się jednak sporo innych informacji, które mogą wyraźniej wpłynąć na krajową walutę (wynik pierwszego TLTRO, dane z USA). Ważne poziomy dla EURPLN to wciąż 4,17 i 4,23 (kolejne wsparcie to 4,12).

Na krajowym rynku stopy procentowej odnotowano umocnienie w reakcji na zaskakująco słabe dane z kraju. Pierwsza reakcja nie była zbyt wyraźna, ale ostatecznie IRS oraz rentowności obligacji spadły o 3-6 pb w ciągu wczorajszej sesji. Obrót na rynku długu był jednak niewielki. Stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy spadły o 1 pb. w naszej ocenie wczorajsza decyzja Fed powinna być raczej neutralna dla krajowego rynku długu, choć nie można wykluczyć nieznacznego wzrostu rentowności (głównie na długim końcu krzywej) w ślad za rynkami bazowymi. Co więcej, inwestorzy w Europie mogą bardziej koncertować się na wynikach referendum niepodległościowego w Szkocji i pierwszej aukcji TLTRO.

W kraju, głównym wydarzeniem będzie aukcja zamiany obligacji. Ministerstwo Finansów zaoferuje 5-latkę PS0719 i zmiennokuponowy papier WZ0119. Oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej w kraju oraz ogłoszony we wrześniu przez EBC program skupu aktywów powinny wspierać wyniki aukcji. Inwestorzy będą poszukiwać atrakcyjnych możliwość ulokowania kapitału wobec bardzo niskich rentowności w strefie euro. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że resort zaproponował cenę odkupu PS0415 i WZ0115 wyraźnie poniżej rynkowej, co może negatywnie wpłynąć na zainteresowanie inwestorów dzisiejszą aukcją. Natomiast minutes z wrześniowego posiedzenia RPP powinno potwierdzić, że obniżki stóp procentowych są coraz bliższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....