Reklama

„Polskie Wolności” w Sejnach

Data:

- Reklama -

Polskie_Wolnosci_2014_0006Czwartek, 18 września to ostatni dzień, w którym w Sejnach prezentowana będzie wystawa fotografii Piotra Wójcika. Za projektem „Polskie Wolności” kryją się jednak nie tylko obrazy, ale też indywidualne historie, będące podsumowaniem ostatnich 25 lat w Polsce.

Projekt „Kontener Wolności” od 3 miesięcy jeździ po kraju. Sejny są na tej mapie 24 lokalizacją, do której dotarła „wolność” według pomysłu Piotra Wójcika. 25 wielkoformatowym portretom towarzyszą opowieści osób sfotografowanych. – Wystawa „Polskie Wolności” to mój osobisty projekt, rozliczenie się z czasem przemian i rokiem 1989. W ’89 miałem 22 lata – byłem w świetnym momencie, by zacząć realizować moje pragnienia. Rok 1989 umożliwił mi to. Czuję się beneficjentem tamtego czasu, czuję, że dostałem dużo i dużo wykorzystałem. Nadal robię to, co kocham. Chciałem więc stworzyć własne święto, by uczcić ten moment w historii – tłumaczy Wójcik.

Z okazji 25 lat wolności Piotr Wójcik wraz z Justyną Pobiedzińską przygotowali 25 portretów i 25 historii osób, które opowiedziały pomysłodawcom projektu o swoim życiu i odpowiedziały na pytanie, czym jest dla nich wolność. Każda historia jest inna, każda osoba jest inna, każda myśl niesie w sobie kwintesencję przemian. Wystawie towarzyszą multimedia. W środę wieczorem w Sejnach zostały zaprezentowane filmy – nagrania wywiadów z bohaterami wystawy i krótki film o Ukrainie.

„Kontener wolności” wróci niebawem do Warszawy, tam odbędzie się podsumowanie projektu. Piotr Wójcik zamierza zorganizować finisaż i debatę na temat aktywności społecznej. Projekt w przyszłości zostanie rozszerzony o część ukraińską i francuską. Rozmów o wolności nigdy za wiele. – Po 20 spotkaniu próbowałem odpowiedzieć sobie kolejny raz na pytanie: czym dla mnie jest wolność? Wcześniej nie miałem jednoznacznej odpowiedzi. Teraz jestem przekonany, że dla mnie wolność to akceptacja inności, prawa do różnych poglądów, innego koloru skóry i różnego sposobu myślenia. Ważne, byśmy wobec siebie byli życzliwi, byśmy ze sobą rozmawiali, nie byli agresywni i tolerowali siebie wzajemnie – podsumowuje Piotr Wójcik.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Polskie Wolności”, którego organizatorami są: Fundacja Picture DOC, Razem ’89, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Kino Polska. Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Orange i Pelion S.A.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...