Reklama

Ciepły wrzesień schłodził sprzedaż

Data:

- Reklama -

sprz_detalWzrost sprzedaży detalicznej rozczarował, spowalniając we wrześniu do 1,6% r/r. Do słabszego wyniku mocno przyczyniła się słabsza sprzedaż odzieży i obuwia, co mogło być efektem wyjątkowo dobrej wrześniowej pogody i wynikającego stąd opóźnienia wymiany garderoby na jesienną. Dane o bezrobociu wskazują, że pozytywne tendencje na rynku pracy ponownie się wzmacniają, co powinno sprzyjać konsumpcji prywatnej w drugiej połowie roku.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Z drugiej strony, można mieć obawy o trwałość tych tendencji w obliczu słabnącego popytu zewnętrznego, przekładającego się na zmniejszenie aktywności w sektorze przemysłowym. Dzisiejsze dane nie zmieniają naszych oczekiwań odnośnie najbliższej decyzji RPP – spodziewamy się obniżki stóp procentowych w listopadzie o 25 pb.

Wzrost sprzedaży poniżej oczekiwań

Wzrost sprzedaży detalicznej spowolnił we wrześniu do 1,6% r/r z 1,7% r/r w sierpniu. Wynik był słabszy od naszej prognozy i mediany prognoz rynkowych (odpowiednio 2,5% i 2,4% r/r). Głównym źródłem niespodzianki była bardzo słaba sprzedaż w kategorii odzież i obuwie. Zazwyczaj we wrześniu wydatki konsumentów na odzież i obuwie rosną znacząco, nawet o kilkanaście procent m/m (we wrześniu 2013 o 16,6% m/m; średnio w ostatnich siedmiu latach ponad 11% m/m), w efekcie wymiany po wakacjach letniej garderoby na jesienno-zimową. Tymczasem, w tym roku we wrześniu sprzedaż w tej kategorii spadła (-5,9% m/m i -3,9% r/r), co mogło być pochodną wyjątkowo dobrej pogody. Tegoroczny wrzesień był najcieplejszy od 2006 r., co prawdopodobnie skłoniło znaczną część konsumentów do odłożenia w czasie wydatków na nowe, cieplejsze ubrania. Jeśli tak, to należy oczekiwać, że ten odłożony w czasie popyt pojawi się w kolejnych miesiącach, przyczyniając się do poprawy wyników sprzedaży. Warto jednocześnie zauważyć, że słabo wypadła również sprzedaż mebli i artykułów RTV/AGD (-4,7% m/m, 1,0% r/r), co mogłoby świadczyć o bardziej fundamentalnych przyczynach słabości popytu konsumentów. Z drugiej strony, wyraźne ożywienie nastąpiło w sprzedaży pojazdów mechanicznych (20% m/m, 1,3% r/r), a wzrosty w pozostałych kategoriach również wyglądały nieźle, co raczej nie wskazuje na szeroko zakrojone osłabienie skłonności do wydawania pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę, że realny wzrost sprzedaży detalicznej przyspieszył do 3,0% r/r i jest obecnie prawie dwukrotnie wyższy niż jej wzrost w cenach bieżących. Jest to efektem przyspieszającego spadku cen w handlu detalicznym (deflator sprzedaży jest ujemny z drobnymi przerwami już od 1,5 roku!).

Kontynuacja poprawy na rynku pracy i będący jej efektem jest dalszy wzrost realnych dochodów do dyspozycji powinny sprzyjać umiarkowanie szybkiemu wzrostowi wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w kolejnych miesiącach, co będzie czynnikiem osłabiającym tempo hamowania wzrostu PKB w najbliższych kwartałach. Niemniej, nasze szacunki wskazują, że już w III kwartale wzrost gospodarczy spowolnił do ok. 2,8% r/r i trudno się spodziewać jego poprawy w ostatnim kwartale tego roku.

rynek_prRośnie liczba wyrejestrowań z urzędów pracy

Stopa bezrobocia obniżyła się we wrześniu do 11,5% z 11,7% w sierpniu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Co ciekawe, liczba wyrejestrowanych bezrobotnych była wyższa niż przed rokiem (o 8,5%), po raz pierwszy od kilku miesięcy. Liczba wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy również zanotowała wzrost, o 5,6% r/r, choć warto zauważyć, że po odjęciu prac subsydiowanych efekt ten był słabszy (0,6% r/r). Ponadto, liczba ofert pracy w ciągu miesiąca była najwyższa od ponad 4 lat. Analiza danych odsezonowanych potwierdza, że poprawiają się tendencje dotyczące tworzenia nowych miejsc pracy, po przejściowym osłabieniu w II kw.

Wrześniowe dane o stopie bezrobocia pokazują, że pozytywne tendencje na rynku pracy ulegały wzmocnieniu w III kw., po tymczasowym osłabieniu w II kw. Częściowo wynika to z większej aktywności Ministerstwa Pracy, ale nie miała ona decydującego wpływu na sytuację na rynku pracy. Poprawa popytu na pracę pozwala mieć nadzieję na dobry odczyt wzrostu konsumpcji prywatnej w drugiej połowie roku. Można jednak mieć obawy, na ile jest ona trwała, biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu gospodarczego. Spodziewamy na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego będzie nieco niższa niż 12%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....