Reklama

Rząd zatwierdzony, uwaga na EBC

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Opublikowane wczoraj dane ze strefy euro oraz USA odbiegały nieco od oczekiwań, ale na dzień przed posiedzeniem EBC nie wywołały znacznych zmian na rynku walutowym. Umocniły się za to europejskie obligacje. Sporym rozczarowaniem był odczyt PMI dla niemieckiego przemysłu.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Spadł on we wrześniu, wbrew wstępnym szacunkom, poniżej neutralnego poziomu 50 pkt po raz pierwszy od czerwca 2013. Dane te – razem z wtorkowym odczytem inflacji bazowej w strefie euro – wzmocniły presję na EBC na dzień przed posiedzeniem banku centralnego, spychając rentowności niemieckiej 10-latki do 0,896%, nieco powyżej rekordowego minimum z końca sierpnia (0,873%). Indeks dla przemysłu USA również rozczarował, spadając we wrześniu najniżej od połowy roku, co przejściowo wsparło wspólną walutę.

PMI dla polskiego przemysłu nieznacznie wzrósł we wrześniu do 49,5 pkt z 49 pkt w sierpniu, odnotowując pierwszy ruch w górę po sześciu miesiącach spadków. Indeks pozostał jednak poniżej neutralnego poziomu 50 pkt w całym III kw. Lepszy od oczekiwań odczyt to przede wszystkim efekt wzrostu sub-indeksu zatrudnienia oraz spowolnienia spadków nowych zamówień. We wrześniu sub-indeks produkcji kontynuował spadek i jego tempo było najszybsze od maja 2013. Przedsiębiorstwa uzasadniają spadek nowych zamówień słabszym popytem w wyniku konfliktu Ukraina-Rosja.

Ostatnie wskazania PMI ogólnie potwierdzają pogorszenie sytuacji w sektorze przetwórczym, choć odczyt wrześniowy jest wsparciem dla naszej prognozy produkcji przemysłowej, która jest wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego.

Zgodnie z oczekiwaniami, rząd uzyskał wczoraj wieczorem wotum zaufania od Sejmu. Wcześniej premier Ewa Kopacz wygłosiła expose, w którym przedstawiła szereg planowanych działań, m.in. wzrost wydatków na inwestycje, wojsko i edukację, wprowadzenie nowej ordynacji podatkowej, ochronę polskiego górnictwa. Łączne koszty zaproponowanych działań mają wynieść ok. 3,5 mld zł w 2016 r. i wg ministra finansów mieszczą się w planowanych limitach wydatków publicznych.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj wokół 1,26. Dane z Niemiec spowodowały spadek nieznacznie poniżej tego poziomu (ale kurs utrzymał się powyżej wtorkowego minimum na 1,257), a w reakcji na dane o ISM dla USA nastąpił chwilowy wzrost nieco powyżej tego poziomu. Dziś rano EURUSD jest blisko 1,263. W trakcie dzisiejszej sesji uwaga rynku skupi się zapewne na tym, co o programie skupu aktywów powie EBC. Przedstawione mają być szczegóły dotyczące działań zapowiedzianych miesiąc temu i ich interpretacja przez rynek będzie kluczowa dla notowań EURUSD.

Dzisiaj skala zmian może być jednak ograniczona przez perspektywę jutrzejszej publikacji danych z rynku pracy USA.

Kurs EURPLN zbliżył się wczoraj do wsparcia na 4,17, podczas gdy USDPLN oddalił się nieco od wtorkowego szczytu. Krajowa waluta korzystała z umocnienia polskich obligacji oraz wzrostu oczekiwań przed dzisiejszą decyzję EBC. Złoty i forint nadal są mocne (EURPLN blisko 4,17 na otwarciu), korzystnie działają oczekiwania na dzisiejsze sygnały z EBC. Retoryka banku centralnego będzie dziś zapewne kluczowa dla przebiegu sesji.

Jeśli rynek pozytywnie odbierze informacje nt. programu ABS, to EURPLN może ponownie testować wsparcie na 4,17. Na krajowym rynku stopy procentowej obligacje dość szybko odreagowały po znacznym osłabieniu z wtorku i rentowności spadły wczoraj o ok. 6 pb. Ruch w dół w podobnej skali miał też miejsce w przypadku IRS. Kluczowy wpływ na tak wyraźne zmiany miało umocnienie niemieckich obligacji. Rentowność 10-latki Niemiec spadła o ok. 5 pb na dzień przed posiedzeniem EBC w reakcji na rozczarowujące dane o PMI dla niemieckiego przemysłu.

Stawki WIBOR od 3 do 12 miesięcy spadły o 1 pb. Spodziewamy się, że polskie stawki IRS i rentowności obligacji pozostaną blisko ostatnich minimów w oczekiwaniu na przyszłotygodniową decyzję RPP. Zmienność na rynku może jednak pozostać wysoka wobec dzisiejszej decyzji EBC i piątkowych danych z rynku pracy USA.

Dziś odbędzie się też aukcja zamiany obligacji, na której Ministerstwo Finansów będzie chciało odkupić WZ0115 i PS0415, a zaoferuje WZ0124, DS0725 oraz WS0428. Ostatnie dane Ministerstwa Finansów pokazały, że zagraniczni inwestorzy posiadali na koniec sierpnia 41% z wyemitowanej wówczas serii DS0725, 1% z WZ0124 i 14% z WS0428. Obecnie warunki rynkowe są korzystne do plasowania długoterminowego długu i nie sądzimy, aby resort miał kłopot ze sprzedażą obligacji mimo, że rentowności są blisko rekordowych minimów. Dzisiejsza aukcja zamiany będzie częścią procesu prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....