Reklama

Ustawa deweloperska – kolejne korzyści dla kupujących

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

W piątek w sejmie wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska stwierdziła, że ustawa deweloperska wzmocniła pozycję kupujących na rynku pierwotnym. Zapowiedziała również, że urząd ma w planach przygotowanie nowelizacji tej ustawy, która pod głosowanie trafi w 2015 roku. W Sejmie Karczewska poinformowała o skutkach dotychczasowych reform.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie powtarzała, że pozycja konsumenta została bardzo wzmocniona, ale na większe skutki należy jeszcze trochę poczekać. Przypomniała również, że wspomniana wyżej ustawa dotyczy przede wszystkim nowych inwestycji, a dzięki funduszom powierniczym pieniądze konsumentów są zabezpieczone.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę dla kapitału klientów, wyróżnia się dwa rodzaje rachunków powierniczych – otwarte i zamknięte. W pierwszym przypadku klient wpłaca kolejne partie w miarę postępu przy budowie lokalu, a następnie bank z tych pieniędzy opłaca dewelopera po zakończeniu konkretnego etapu. Druga metoda sprowadza się do tego, że bank wypłaca pieniądze deweloperowi w momencie, kiedy klient staje się właścicielem lokalu.

Ponadto, ustawa wprowadziła wymóg zawierania umów deweloperskich w formie aktu notarialnego, zapewniając przy tym dodatkowe bezpieczeństwo dla klientów. Zwiększono również wymogi informacyjne, które deweloperzy muszą spełniać wobec kupujących.

Mimo tak wielkiej poprawy sytuacji na rynku deweloperskim, Dorota Karczewska stwierdziła, że obecny produkt nie jest jeszcze tak doskonały, jak powinien. Zapowiedziała przy tym kolejne projekty ustaw wzmacniających pozycje konsumentów. Przy swoich zapowiedziach prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zapomniała również o deweloperach. Stwierdziła, że jej celem jest pogodzenie rozbieżnych interesów producentów i konsumentów tak, aby ustawa była maksymalnie przyjazna.

Według Doroty  Karczewskiej projekt nowelizacji został już przekazany do wykazu prac legislacyjnych, a sama ustawa powinna zostać rozpatrzona jeszcze przed końcem kadencji Sejmu.

Od początku 2012 znacznie spadła liczba skarg i postępowania przeciwko deweloperom w sprawie szkodliwych praktyk.

Zmiany w ustawie dotyczyć będą między innymi zwiększenia wymogów informacyjnych, jakie będą musieli spełnić deweloperzy. Nowością ma być na przykład nakaz informowania konsumentów o planowanych inwestycjach w promieniu kilometra od nieruchomości. Ponadto, klient powinien otrzymać prawo do tego, by zrezygnować z odbioru nieruchomości, jeśli posiada ona istotne wady nie uwzględnione w żadnych planach i projektach.

Dzięki staraniom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prezes Doroty Karczewskiej sytuacja na polskim rynku deweloperskim stale się zmienia i ewoluuje. Na szczęście większość tych zmian zmierza w kierunku polepszenia sytuacji nas, czyli konsumentów, i otwiera przed nami szereg nowych możliwości oraz zapewnia kolejne zabezpieczenia, dzięki którym łatwiej będzie spełnić marzenie o własnym mieszkaniu.

WasilewskiDev Developer Wasilewski
Artykuł został przygotowany przez redakcję fbhwasilewski.pl – czołowego Dewelopera w Ełku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...