Reklama

Filmowa „Rakieta” wystartuje w lutym

Data:

- Reklama -

rakieta1Jak walczyć z klątwą? Czy pecha można uniknąć? Jeśli tak, to w jaki sposób wykorzystać do tego… rakietę? W środę, 4 lutego o godz. 18.00 w ramach sensu Dyskusyjnego Klubu Filmowego padną odpowiedzi na te pytania.

Mordaunt wyreżyserował wcześniej jeden film dokumentalny w Laosie, w którym główną rolę grały dzieci zbierające metalowy złom z bomb na sprzedaż. I to doświadczenie zaowocowało w jego nowym filmie. Żaden tani egzotyzm czy sentymentalna słodkość nie psuje autentyczności Ahlo, jego poszukiwania logiki w tym, co go spotyka. Podobnie reżyser, który nie ucieka się do przekazywania politycznie poprawnej prawdy; zamiast tego oczami dziecka, które próbuje zmienić swój wizerunek jako źródła wszelkiego nieszczęścia, pokazuje wykorzystywanie całych wiosek, zalewanie ich w celu budowy nowej tamy, która jeśli już służy czyimś interesom, to na pewno nie ludności lokalnej. Variety (US)

rakieta3„Rakieta” Kima Mordaunta to ciekawa opowieść o chłopcu, o którym ludzie mówią, że przynosi pecha, oskarżany jest o spowodowanie serii nieszczęść. Kiedy jego rodzina traci dom i zmuszona jest do przeprowadzki, Ahlo spotyka pełną zapału sierotę o imieniu Kia oraz jej ekscentrycznego wujka, Purple, byłego żołnierza w fioletowym garniturze, uwielbiającego ryżowe wino i Jamesa Browna. Receptą na problemy chłopaka ma być udział w Festiwalu Rakiet. Historia determinacji, marzeń, podróży – z wojną w tle. Produkcja nagrodzona na wielu festiwalach, m.in.: W Berlinie, Seattle, Sydney , Kopenhadze.

rakieta_plakat– Historia opowiedziana w „Rakiecie” to rytuał przejścia, jakim jest podróż chłopca przez smutek, poczucie winy i zwątpienie w siebie ku pojednaniu z ojcem, przedstawiona na tle bardzo uniwersalnych i aktualnych kwestii, takich jak przymusowe przesiedlanie ludzi czy dziedzictwo wojny. Miliony ludzi na całym świecie są zmuszane do porzucenia swojego tradycyjnego trybu życia, ponieważ na miejscu ich domów ktoś zaplanował fabrykę. Ponad 60 milionów osób zostało przesiedlonych z powodu budowy samych tam. Oportunistyczne relacje ekonomiczne, jakie łączą Australię z Azją, są wielką częścią tego problemu, i są głównym powodem, dla którego Ahlo, główny bohater „Rakiety”, wyrusza w podróż – tłumaczy Kim Mordaunt.

Pokaz filmu odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury w dniu 4 lutego o godz. 18.00. Bilety w cenie 10 zł (30 zł – karnet).

Cykl „Dyskusyjny Klub Filmowy” odbywa się pod patronatem „Niebywałych Suwałk”. W konkursie na naszej stronie można wygrać 2 pojedyncze wejściówki na pokaz filmu. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku film „Rakieta” otrzymał Nagrodę Amnesty International? i odpowiedź wysłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY!

Zwiastun:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...