Reklama

Most energetyczny powstaje. Prace trwają mimo złej pogody

Data:

- Reklama -
Fot. wykonawcy inwestycji.
Fot. wykonawcy inwestycji.

W grudniu wykonawca linii 400 kV Ełk-granica RP borykał się z oblodzeniem słupów, na początku stycznia prace na wysokości utrudniał dodatkowo silny wiatr. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych budowa idzie zgodnie z planem.

Połowa słupów gotowa

Od rozpoczęcia prac minęło kilkanaście miesięcy. Wykonawcy odpowiedzialni za budowę linii – firmy IDS-BUD i Enprom – wykonali blisko 90 proc. wszystkich fundamentów, a ponad połowa słupów już stoi. – Pogoda na przełomie roku utrudniała prace na wysokości. Najpierw oblodzenie słupów, a następnie silny wiatr oraz opady deszczu zmusiły nas do rezygnacji z zawieszania przewodów i wznoszenia konstrukcji. Prac jednak nie wstrzymaliśmy, ale ze względów bezpieczeństwa prowadziliśmy je na ziemi: skręcaliśmy elementy słupów, kończyliśmy fundamenty – informuje Mariusz Targowski, prezes firmy Enprom.

Intensywny styczeń

Plany wykonawców zakładają, że z końcem stycznia gotowych będzie łącznie 180 słupów. Na terenie gmin Ełk, Olecko, Wieliczki, Puńsk i Szypliszki zawieszane będą też przewody – łącznie około 30 kilometrów. Wykonawcy zakładają także, że na koniec miesiąca wybudowanych będzie blisko 270 z prawie 300 fundamentów. – Do kompletu brakuje już tylko części stanowisk w gminie Bakałarzewo. Prace na tym obszarze będą prowadzone w zależności od terminów uzyskania kolejnych pozwoleń na budowę – wyjaśnia prezes Targowski z firmy Enprom.

most_en_3Komplet pozwoleń dla Bakałarzewa w marcu

Bakałarzewo to jedyna gmina, w której wciąż nie ma kompletu pozwoleń na budowę. – Do dziś Urząd Wojewódzki w Białymstoku wydał pozwolenia na budowę 25 słupów i 6 km linii na terenie gminy. Wydawanie kolejnych pozwoleń jest w toku i obejmie 26 słupów i blisko 13 km przewodów – informuje dyrektor Jerzy Dziepak z Eltel Networks, firmy odpowiedzialnej za etap formalno-prawny inwestycji.

most_en_2Linia elektroenergetyczna 400 kV Ełk – granica RP to kluczowa inwestycja realizowana w ramach projektu Połączenie Polska – Litwa. Projekt polega na budowie nowych i modernizacji istniejących linii i stacji elektroenergetycznych. Prace prowadzone są na obszarze Polski północnowschodniej, czyli tam, gdzie infrastruktury przesyłowej jest najmniej, lub wymaga unowocześnienia. W sumie realizowanych jest 11 inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko dwóch miliardów złotych. Komisja Europejska zdecydowała o współfinansowaniu inwestycji ze środków europejskich, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Linia z Ełku do granicy państwa przebiega przez teren dziesięciu gmin, jej długość wynosi blisko 112 km. Inwestycja umożliwi połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy, tym samym możliwa będzie wymiana energii pomiędzy krajami. To istotnie poprawi pewność dostaw prądu i zmniejszy ryzyko rozległych awarii energetycznych na terenie Polski północno-wschodniej. Szacuje się, że dzięki linii poprawi się pewność dostaw energii do blisko dwóch milionów mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...