Reklama

Boję się wpadania w narodowy samozachwyt. Prof. Bohdan Cywiński gościem spotkania „Salon Myśli od Książek Zależnych” (wideo)

Data:

- Reklama -

Profesor Bohdan Cywiński w środę, 24 czerwca w Muzeum Okręgowym w Suwałkach analizował dzieje Rosji, Ukrainy, mówił o Kozakach, i o tym, dlaczego Henryk Sienkiewicz nie miał racji.

Kanwą wielowątkowego spotkania, zorganizowanego w Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego była książka „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej”. Prof. Bohdan Cywiński, który przybył do Suwałk na zaproszenie Elizy Ptaszyńskiej, kustosz Muzeum Okręgowego, poświęcił dziejom politycznym kultur Europy Wschodniej ponad 20 lat swojego życia i pracy naukowej. W swojej publikacji pominął jednak Polskę. – Jako historyk chciałem być obiektywny. Sam jestem Polakiem i boję się wpadania w narodowy samozachwyt. Poza tym, porównywanie naszej historii z dziejami tych 12 kultur byłoby trochę „niesportowe”. To inna kategoria i inna sytuacja – tłumaczył Bohdan Cywiński, dodając, że rozumie, dlaczego niektórzy czytelnicy poczuć się zawiedzeni.

Na początku spotkania prof. Cywiński zastanawiał się, czy faktycznie „Rosji nie można zrozumieć”. Tak zatytułowany został pierwszy rozdział jego książki „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej”. Gość „Salonu Myśli” zastanawiał się nad fenomenem rządów silnej ręki – caratu, potem bolszewików, ale i współczesnej „demokracji rosyjskiej”. – Nie mogę jako historyk wypowiadać się o Rosji Putina, ale pewne fakty pasują do mojego modelu – tłumaczył, wskazując, że Putin jest bardzo popularny, tak jak popularni wśród narodu byli władcy, którzy ludzi zniewalali. – Rosjanie z uznaniem mówią o Iwanie Groźnym, Katarzynie II czy Piotrze I – podkreślił.

Podczas spotkania autorskiego prof. Bohdan Cywiński poruszył także temat I rozbioru Polski, mówił o Kozakach, Krymie, który był tatarski, nie ukraiński, nawiązał też do historii według Henryka Sienkiewicza, analizował pojęcie i drogi powstania narodu.

Fot. Niebywałe Suwałki

Fragmenty spotkania poniżej:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wierusz-Kowalski i inni monachijczycy na półce

Ekspozycja „Egzotyczna Europa” to największe wydarzenie wystawiennicze w Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego...

Wykład 4: Życie i twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego: Mikorzyn (film)

W cyklu dotyczącym życia i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego prezentujemy...

Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Taki tytuł nosi ostatnia wystawa otwarta w Roku Alfreda...

Zachłyśnięcie orientem. Obraz Wierusza-Kowalskiego „Przed meczetem” już w muzeum

Stała ekspozycja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, związana z...