Reklama

Fed ustali kierunek na rynku

Data:

- Reklama -

Uspokojenie sytuacji w Chinach w trakcie wtorkowej sesji miało pozytywny wpływ na ryzykowne aktywa podczas wczorajszych godzin handlu w Europie. Indeksy giełdowe rosły wyraźnie, a na powrocie apetytu na ryzyko traciły obligacje z peryferii i rynków bazowych.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Mimo spadku dynamiki zmian na giełdowym rynku chińskim, w dalszym ciągu spadały ceny ropy, co wywierało presję na rubla. Rosyjska waluta radziła sobie wczoraj najsłabiej w regionie CEE. Popołudniowe dane z USA mocno rozczarowały – w lipcu indeks nastrojów amerykańskich konsumentów znalazł się na najniższym poziomie od września 2014 i wyniósł 90,9 pkt wobec 99,8 pkt 9dane po korekcie) w poprzednim miesiącu. Odczyt ten nie wywołał już jednak żadnych wyraźnych ruchów na rynku.

Uwaga inwestorów skupi się na wieczornej decyzji FOMC. Spodziewamy się, tak jak rynek, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie w czasie dzisiejszego posiedzenia FOMC, więc to komunikat będzie kluczowy. Uważamy, że warto mieć na uwadze, że do połowy września (kiedy to rynek oczekuje pierwszej podwyżki stóp), poznamy pierwszy oraz drugi szacunek PKB USA za II kw., jak też dwa miesięczne raporty z amerykańskiego rynku pracy. Mając tak ważne dane na horyzoncie, nie przypuszczamy, aby FOMC pozwolił sobie na wystosowanie jednoznacznego i konkretnego komunikatu.

Wg nas, jego ton będzie raczej zachowawczy i nadal będzie wskazywał, że decyzja o stopach jest bardzo zależna od napływających danych. Taki wydźwięk może naszym zdaniem korzystnie wpłynąć na waluty z rynków wschodzących, w tym na złotego. Jednocześnie, niezbyt jastrzębi komunikat może osłabić dolara na globalnym rynku.

Kurs EURUSD opadał w spokojnym tempie od początku sesji. W obliczu braku kolejnych pozytywnych sygnałów oraz mając w perspektywie dzisiejszą decyzję FOMC inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków z poniedziałkowych wzrostów. Na koniec dnia kurs był blisko 1,103 wobec prawie 1,11 na początku sesji. W nocy niewiele się działo i na otwarciu dnia EURUSD oscyluje blisko 1,105. Dzisiaj w trakcie europejskiej sesji nie spodziewamy się ruchów w oczekiwaniu na wieczorną decyzję oraz komunikat FOMC. Jeśli nasze przypuszczenia się sprawdzą, to euro mogłoby zyskać w nocy do dolara. Dla kierunku notowań na kolejne dni ważne jednak będą też dane z USA, jakie poznamy jeszcze w tym tygodniu. Odczyty słabsze od oczekiwań będą korzystne dla wspólnej waluty, natomiast mocne będą wspierać dolara.

Kurs EURPLN wahał się przez cały dzień w okolicy 4,12. Inne waluty CEE także pozostały stabilne do euro, ale podobnie jak złoty straciły do dolara. USDPLN oddalił się od lokalnego minimum na prawie 3,70 i osiągnął 3,74. Słabo prezentował się rubel, bowiem kurs USDRUB przebił w końcu poziom 60, przejściowo osiągnął prawie 60,5 i na koniec dnia był tylko nieco poniżej sesyjnego maksimum. Sądzimy, że złoty i forint pozostaną dziś stabilne w oczekiwaniu na wieczorny komunikat FOMC. Jeżeli jego wydźwięk faktycznie będzie mniej jastrzębi od oczekiwań, to EURPLN mógłby testować lokalne minimum na ok. 4,10, a USDPLN ponownie próbować przebić 3,71.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności oraz IRS oscylowały od początku dnia nieco powyżej poziomów z końca poniedziałkowej sesji. Ostatecznie obie krzywe zakończyły sesję 1-2 pb powyżej poprzedniego zamknięcia. Przez większą część sesji na wartości traciły obligacje z peryferii i rynków bazowych a na sam koniec dnia jedynie te pierwsze zdołały odrobić wcześniejsze straty. W efekcie 10-letni spread polskiej oraz niemieckiej obligacji nieznacznie się zawęził. Podobnie jak w przypadku złotego, widzimy szanse na umocnienie polskich obligacji i spadek IRS w reakcji na wieczorny komunikat FOMC.

Niepokój o Chiny i spadki cen ropy ograniczyły oczekiwania na podwyżki stóp w Polsce oraz na świecie i mniej jastrzębi od oczekiwań komunikat FOMC wpisałby się w ten trend.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...