Reklama

Spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem na początek „Lata w Pograniczu”

Data:

- Reklama -
Sławomir Grünberg w Krasnogrudzie.
Sławomir Grünberg w Krasnogrudzie.

Film „Karski i władcy ludzkości”, którego premiera odbyła się w kwietniu 2015 roku, stanowił oś poniedziałkowej (06.07) rozmowy w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Reżyser Sławomir Grünberg opowiadał o kulisach powstania produkcji.

„Karski i władcy ludzkości” to film dokumentalny, fabularyzowany. Grünberg sięgnął do historii Jana Karskiego, który próbował opowiedzieć światu o niewyobrażalnych okrucieństwach wojny. Nikt nie chciał go słuchać. W filmie Sławomira Grünberga zostały wykorzystane archiwalne materiały, wywiady i… animacje. Grünberg – jak sam przyznaje – zainspirował się „Walcem Bashira”. – Długo zastanawiałem się nad koncepcją filmu. Nie wiedziałem, jak opowiedzieć historię człowieka, który już nie żyje – wspominał w Krasnogrudzie. Znajomi sugerowali wykorzystanie inscenizowanych scen historycznych, reżyser nie chciał z tego korzystać. – To się nie sprawdza – tłumaczył.

Animacja z filmu S. Grunberga.
Animacja z filmu S. Grunberga.

Jan Karski widziany okiem Sławomira Grünberga, który stworzył film na podstawie istniejących wywiadów, materiałów archiwalnych niezwykle drogich – pochodzących z archiwum niemieckiego, nie jest bohaterem niezłomnym. Reżyser sportretował niezwykle odważnego i wrażliwego człowieka, który trafił na mur obojętności. „Władcy ludzkości”, czyli najważniejsi politycy, intelektualiści, nawet prezydent USA – Franklin Delano Roosevelt i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii – Anthony Eden nie dali wiary raportom Karskiego z podróży do warszawskiego getta i obozu przejściowego w Izbicy. Jak przyznał Grünberg – miał duże problemy ze znalezieniem środków na realizację obrazu. Musiał posiłkować się serwisem crowdfundingowym, dzięki któremu uzbierał kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Reżyser planuje tera realizację filmu o Władysławie Bartoszewskim.

Sławomir Grünberg, mieszkający od lat 80. w Stanach Zjednoczonych, jest operatorem, reżyserem, producentem filmowym i telewizyjnym; ale też laureatem prestiżowej nagrody Emmy za film „School prayer. A community at war”. Otrzymał nominację do Oscara za zdjęcia do filmów „Legacy” i „Sister Rose’s Passion”.

Jan Karski – więcej informacji.

Fot. Niebywałe Suwałki

Zwiastun filmu:

W czasie wakacji „Pogranicze” zaprasza na spektakle, koncerty, liczne spotkania. We wtorek, 7 lipca gościem dworu Miłosza był Meron Benvenisti – pisarz i politolog, były zastępca burmistrza Jerozolimy, autor wielu książek o Jerozolimie i pograniczu żydowsko-arabskim.

W poniedziałek, 13 lipca w Krasnogrudzie gościć będzie Izabella Cywińska. Spotkanie połączone z prezentacją autobiografii „Dziewczyna z kamienia”. W niedzielę, 19 lipca Krzysztof Czyżewski będzie rozmawiać z Timothym Snyderem o Ukrainie. Z kolei w niedzielę, 26 lipca Andrzej Franaszek opowie o przyjaźni Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza. Bohaterowie sierpniowych spotkań w Krasnogrudzie to: Marci Shore, Paweł Piszczatowski, Piotr Mitzner oraz Agnieszka Kosińska (wokół książki „Miłosz w Krakowie”). Szczegóły programu Lata w Pograniczu 2015.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...