Reklama

Poznaj tajemnice smaku – zbliża się Slowfoodowy Festiwal Kulinarny na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -

Czy kuchnię tatarską i suwalską coś łączy? Jak zmienić dietę na raw food? W jaki sposób przygotować sałatkę z czyśćcem bulwiastym, syrop z pędów sosny lub lemoniadę z kwiatów bzu i korzenia galangu? Warsztaty z Marcinem Budynkiem i znanymi praktykami oraz wytwórcami ekologicznej żywności z Suwalszczyzny rozpoczną się już za kilka dni.

W dniach 7-9 sierpnia Ośrodek Rozwoju Osobistego „Alcha” zaprasza na prawdziwą ucztę dla zmysłów. Uczestnicy Festiwalu Kulinarnego przez kilka dni będą odwiedzać różne gospodarstwa na Suwalszczyźnie i zdobywać praktyczne umiejętności przyrządzania i smakowania potraw, nalewek, wykorzystywania ziół.

– Wspólne spotkania podczas tych kilku dni Festiwalu mają przypominać, że gotowanie jest przyjemnością, a pożywienie to strawa nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla duszy. Uczymy się gotować uważnie, z troską o to – co i jak jemy. W Ośrodku „Alcha” promujemy ideę „slow food”, czyli świadomą postawę wobec spraw dotyczących jedzenia. Stawiamy na jakość – przekonują organizatorzy wydarzenia.

Na zdj. Teresa Biziewska.
Na zdj. Teresa Biziewska.

W programie: poznawanie kuchni suwalskiej, kresowej, tatarskiej, witariańskiej, polskiej z wykorzystaniem produktów regionalnych i produktów zapomnianych, ale też okazja, by poznać sztukę cukierniczą w autorskim wydaniu. Warsztaty będą odbywały się w Mikołajewie, Augustowie, Suwałkach, Krasnopolu, Puńsku, Wiżajnach, Bachanowie, w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Na początek, w dniu 7 sierpnia uczestnicy zajrzą do Kuchni Tatarskiej u Alika w Suwałkach. Emilia i Aleksander Popławscy zaproszą warsztatowiczów do wspólnego gotowania z opowieścią o tradycji i kulturze Tatarów.

Marcin Budynek w swoim żywiole.
Marcin Budynek w swoim żywiole.

Po cybulnikach i pierogach – zwiedzanie ekologicznego gospodarstwa rolnego Claudii i Thomasa Notter w Bachanowie. Przyjdzie też czas na nalewki i napary dla zdrowia, o których opowie Małgorzata Bielińska.

Na warsztaty zielarskie w Malesowiźnie-Turtulu zaprosi uczestników festiwalu Teresa Świerubska. Będzie też coś dla osób, które lubią „małe co nieco”. Jacek Adamczewski w „Dziupli” w Krzywem poprowadzi warsztat bartniczo-pszczelarski.

W programie znajdują się też dwa spotkania z szefem kuchni, Marcinem Budynkiem. W Augustowie – 8 sierpnia odbędzie się warsztat kuchni polskiej z użyciem produktów regionalnych. Dzień później, 9 sierpnia Marcin Budynek opowie o zapomnianych produktach w kuchni polskiej.

Do wspólnego gotowania uczestników warsztatów zaprosi również Teresa Biziewska, mistrzyni robienia sękacza. Swój udział w dzieleniu się umiejętnościami wyrobu sera i masła będzie mieć Stowarzyszenie „Macierzanka” z Wiżajn.

Prócz wiedzy na temat kulinariów, „Alcha” zachęca do zdobywania informacji na temat obcych gatunków roślin, które rosną w naszych ogrodach. „Zamieńmy niecierpka kwiaty na malw rabaty” to tytuł wykładu, który 9 sierpnia o godz. 10.30 w Ośrodku Edukacji Środowiskowej Wigierskiego Parku Narodowego nad Zatoką Słupiańską poprowadzi Joanna Adamczewska.

Slowfoodowy Festiwal Kulinarny na Suwalszczyźnie jest wydarzeniem odpłatnym.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów znajdują się na stronie Ośrodka ALCHA.

Patronat medialny: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio 5, Niebywałe Suwałki, Polskie Drogi Gastronomii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pizzeria „Pod Kłosem” podbija serca klientów

Pizzeria „Pod Kłosem” (ul. Emilii Plater 8) działa od...

Eksperyment bez pośpiechu (foto)

To były dopiero spotkania ze smakiem - Slowfoodowy Festiwal Kulinarny...

Jak to ryby gęsiego na suwalski stół szły

  Tradycję niepodległościową i dobrą kuchnię z gęsiną w roli...