Reklama

Tymoteusz Muśko – Wspomnienie. Po wystawie izba pamięci?

Data:

- Reklama -

We wtorek, 9 lutego w Suwalskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa obrazów Tymoteusza Muśki. Wybrane prace stanowią tylko ułamek zbiorów, które pozostawił po sobie malarz-prymitywista.

Tymoteusz Muśko do Suwałk przyjechał w 1974 roku. Miał wówczas prawie 60 lat. Trafił do Państwowego Domu Pomocy Społecznej. Drugą przystanią, o wiele istotniejszą w życiorysie artystycznym Muśki, stał się Wojewódzki Dom Kultury – później Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, przekształcony kilka lat temu w SOK. W pracowni Jadwigi Błaszczyk-Jurkonis Tymoteusz Muśko malował i rysował, spędzał godziny, dni i kolejne lata. Dom Pomocy Społecznej „Kalina” rolnik ze wsi Dubowo w gminie Boćki opuścił w 1984 roku. Zmarł rok później w Węgorzewie.

Wiele jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych. Opiekę nad sporą częścią sprawuje obecnie Suwalski Ośrodek Kultury. I właśnie w tej placówce została otwarta wystawa płócien „Nikifora Północy” – jak niektórzy nazywają Muśkę. – W naszych zbiorach znajduje się ponad 50 obrazów Tymoteusza Muśki i ponad 1000 jego rysunków. Na wystawie „Wspomnienie” eksponujemy połowę prac olejnych – tłumaczy Andrzej Zujewicz odpowiedzialny za aranżację wystawy. Ta ekspozycja to dopiero początek przywracania pamięci o Muśce. Andrzej Zujewicz chciałby utworzyć w Suwałkach izbę pamięci poświęconą temu artyście. To na razie tylko pomysł, nie jest pewne, czy doczeka się on realizacji.

Wystawa obrazów Tymoteusza Muśki będzie prezentowana na I piętrze budynku SOK (ul. Papieża Jana Pawła II 5) do końca 2016 roku. W przyszłości odwiedzający SOK zobaczą również rysunki jego autorstwa.

Tymoteusz Muśko w 2012 roku stał się bohaterem książki autorstwa Grażyny Mikłaszewicz – „Był sobie Muśko. Nazywali go Nikiforem Północy”. W publikacji zostały zawarte fotografie Tymoteusza Muśki, reprodukcje jego prac, a także wspomnienia o nim oraz relacje osób, które go znały.

Fot. Niebywałe Suwałki i Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...