Reklama

Czy to już biuro super high-tech?

Data:

- Reklama -

Podczas wystąpienia otwierającego Mobile World Congress 2016 w Barcelonie, prezes Telefonica, César Alierta powiedział, że „innowacja jest kluczem do rozwoju i jesteśmy o krok od ery najszybszego rozwoju w dziejach ludzkości”. Jak wyliczyli naukowcy pracujący w Google, Peter Norvig i Udi Manber, wyświetlenie wyników wyszukiwania dla jednego hasła wpisanego do Google wymaga tej samej mocy obliczeniowej, co cały 11-letni program Apollo[1]. Posiadając taką wiedzę, ciężko wyobrazić sobie świat za kolejne 50 lat. Zmiany te z pewnością wpłyną zarówno na nasze życie prywatne, jak i zawodowe.

Życie codzienne w trybie online

Zdaniem The International Data Corporation (IDC) w 2016 roku liczba osób korzystających z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych przekroczy 2 miliardy. Stanowi to 62,5% wszystkich użytkowników sieci (3,2 miliarda osób) i 27% całej populacji (7,3 miliarda osób). Jeżeli projekt Loon firmy Google, zakładający udostępnienie Internetu przy pomocy balonów, umieszczonych w stratosferze, powiedzie się, to liczba ta powiększy się o kolejne miliony użytkowników mających nieograniczony dostęp do sieci.

Praca bez udziału człowieka?

– To, jak mocno nowinki technologiczne oddziałują na nasz sposób pracy i narzędzia w niej wykorzystywane świetnie obrazuje timelaps „The Evolution of the Desk”, autorstwa Harvard Innovation Lab, gdzie kolejne przedmioty zastępowane są przez aplikacje. Film kończy się na roku 2014, jednak już teraz, patrząc z dwuletniej perspektywy na zmiany zachodzące w miejscach pracy, to dopiero początek technologicznej rewolucji – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Obecnie służbowy netbook czy smartfon są na porządku dziennym, ponieważ posiada go już niemal co drugi pracownik[2]. Dzięki temu praca zyskuje na elastyczności, umożliwiając działania osób pracujących zdalnie nad wspólnym projektem.

Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji: samochody bez kierowcy, będące niekwestionowanym hitem największych targów elektronicznych w USA CES 2015, samoloty bezzałogowe, nad którymi testy rozpoczęły się już w 2012 roku, zdalnie sterowane sondy, mogące przez bardzo długi czas badać tereny niedostępne dla człowieka, jak kosmos czy dno Rowu Mariańskiego. Podczas tegorocznego Światowego Forum Gospodarczego w Davos zaprezentowany został robot-sprzedawca. Czy oznacza to, że maszyny całkowicie nas zastąpią? Dla przykładu, agencja prasowa Associated Press (AP), która dzięki wdrożeniu systemu automatyzacji przygotowywania sprawozdań finansowych, rozszerzyła zasięg i skalę swoich działań, jednocześnie pozwalając pracownikom redakcji na skoncentrowanie się stricte na dziennikarstwie[3].

Biura przyszłości: realne vs. wirtualne

– Rozwój technologii to zarówno ogromne możliwości, jak i wyzwania. Rozwijając zaplecze technologiczne naszych firm nie możemy pominąć czynnika ludzkiego, ponieważ to wzajemna komunikacja i wymiana myśli jest podstawą rozwoju. Praca staje się bardziej dynamiczna i wielozadaniowa, dlatego biuro musi być elastyczne. Wykorzystanie mobilnych ścianek działowych czy systemów typu #Hush lub Chillout, które tworzą ministrefy pozwalają na szybkie przearanżowanie przestrzeni w zależności od działania: pracy indywidualnej, wideokonferencji czy przeprowadzenia burzy mózgów – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. – Patrząc na takie projekty jak The Emperor Workstation czy Rizki Tarisa’s Go Workstation nie trudno zauważyć, że koncepty, które uważaliśmy za odległą przyszłość już dzisiaj stają się rzeczywistością.

Tradycyjne wideokonferencje opuściły sale konferencyjne na rzecz tych przeprowadzanych za pomocą komunikatorów. Firma Automattic, będąca twórcą WordPressa, poszła o krok dalej. Jej założyciel i szef, Matt Mullenweg, osobiście przeprowadza rekrutację za pośrednictwem Skype’a, wymieniając wiadomości tekstowe z kandydatem. A to dopiero początek zmian.

W marcu tego roku firma Sulon Technologies zaprezentowała swoje urządzenie o nazwie Sulon Q, które jest hybrydą wykorzystującą mobilność technologii wirtualnej rzeczywistości (ang. virtual reality) i moc obliczeniową komputera[4]. System VR, który do tej pory był kojarzony z grami komputerowymi, może zrewolucjonizować pracę niezależnie od branży. Pozwala zarówno na bezpieczne doskonalenie swoich umiejętności, jak i przeprowadzanie hiperrealistycznych wideorozmów. Możliwości są niemal nieograniczone, co w pełni wpisuje się w koncepcję trendów konsumenckich na 2016 rok opisanych przez Ericsson ConsumerLab. Zakładają one wzrost znaczenia sztucznej inteligencji, która ma umożliwić porozumiewanie się z urządzeniami bez potrzeby korzystania ze smartfona.

– Przestrzenie biurowe, miejsca pracy, wreszcie pracodawcy muszą nadążać za tymi zmianami. Osoby zarządzające w firmach za nowymi metodami i trendami współpracy z najlepszymi specjalistami, projektanci zaś za takim aranżowaniem przestrzeni, by jak najlepiej odpowiadała nowoczesnemu stylowi pracy. Nowe technologie tworzą biura super high tech – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office.- Wprowadzenie w sposób kompleksowy innowacji zarówno w sposobie zarządzania, jak i samej formie pracy, pozwoli na maksymalne wykorzystanie osiągnięć techniki w celu wykreowania przewagi konkurencyjnej.

Nie ma żadnego powodu, aby ktokolwiek posiadał w domu komputer

Choć słowa Kennetha Olsena dotyczyły centralnego komputera, który sterowałby każdym aspektem ludzkiego życia, a nie komputera domowego, to obserwując rozwój nowych technologii można zauważyć, że w obu przypadkach nie miał racji. (R)ewolucja technologiczna dopiero nabiera tempa, a my nie jesteśmy wyłącznie jej biernymi obserwatorami.

[1] https://plus.google.com/+GooglePolska/posts/1ag4Tk8JTef

[2]Raport Płacowy AG TEST HR

[3] Paul Colford, A leap forward in quarterly earnings stories, Associated Press, http://blog.ap.org/2014/06/30/a-leap-forwardin-quarterly-earnings-stories/

[4] http://sulon.com/blog/sulon-q-sneak-peek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...