Reklama

Książki w roli głównej – targi, premiery, spotkania autorskie, warsztaty w Białymstoku już od piątku

Data:

- Reklama -

Od pięciu lat Białystok znajduje się w gronie prestiżowych miast w Polsce, które organizują targi książki. Atutem białostockich targów jest znakomita lokalizacja imprez targowych (centrum miasta), a także fakt, że to jedyne targi książki po tej stronie Wisły, Wydawcy mają więc jedyną i niepowtarzalną szansę, aby swoją ofertę zaprezentować w tej części Polski.

Informacja prasowa.

W roku ubiegłym na targi książki do Białegostoku przyjechało 60 czołowych wydawnictw, a targi odwiedziło blisko 17 tysięcy gości – również z regionu. W tym roku impreza będzie nie mniej okazała, bowiem swój udział w targach zapowiedziało 70 wydawnictw, a wśród nich, m.in. takie jak: Czarna Owca, Czarne, Znak, Wydawnictwo Literackie, Rebis, Agora S.A., Sonia Draga, Zysk i S-ka, Grupa Wydawnicza Foksal, Helion, Karakter, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty, Nasza Księgarnia.

Targi Książki w Białymstoku zyskały też status imprezy międzynarodowej, bowiem w targach – tak jak w roku ubiegłym – poza wydawnictwami polskimi, udział wezmą także wydawnictwa z Białorusi.

V Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku towarzyszyć będzie, tak jak w latach poprzednich, festiwal literacki „Na pograniczu kultur”, w ramach którego odbędą się liczne warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami i ogólnopolskie premiery książek. Szczegółowy program dostępny jest w naszym kalendarzu.

W ramach festiwalu odbywać się będą m.in. dwudniowe bezpłatne warsztaty pisania reportażu, prowadzone przez znakomitego reportera – Jędrzeja Morawieckiego oraz fotografa Macieja Skawińskiego. Z kolei bezpłatne jednodniowe warsztaty tworzenia wywiadu prasowego pt. „Sztuka wywiadu” poprowadzi Dorota Wodecka, znakomita specjalistka od wywiadów. Przez trzy dni trwania festiwalu będzie także mnóstwo warsztatów dla dzieci i młodzieży.

W programie znalazły się także spotkania autorskie ze znakomitymi pisarzami, m.in. z: Grzegorzem Kasdepke (piątek, 22 kwietnia, godz. 11.00); Michałem Rusinkiem (piątek, 22 kwietnia, godz. 12.30); Dariuszem Rosiakiem (sobota, 23 kwietnia, godz. 11.00); Wacławem Radziwinowiczem (sobota, 23 kwietnia, godz. 16.00); Mariuszem Szczygłem (sobota, 23 kwietnia, godz. 14.30); Adamem Wajrakiem (sobota, 23 kwietnia, godz. 12.30); Maxem Cegielskim (niedziela, 24 kwietnia, godz. 12.30).

W ramach festiwalu odbędą się także ogólnopolskie premiery i prapremiery książek, w tym: premiera książki (niedziela, 24 kwietnia, godz. 14.00) Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie, Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego oraz premiera (sobota, 23 kwietnia, godz. 14.30) najnowszej książki Mariusza Szczygła Projekt: prawda.

anizadnejwyspyAni żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego to – przygotowane specjalnie na potrzeby tej książki – wywiady z reporterami, pisarzami, dziennikarzami i specjalistami od spraw Wschodu: Krystyną Kurczab-Redlich, Wojciechem Jagielskim, Wacławem Radziwinowiczem, Wojciechem Góreckim, Pawłem Reszką, Piotrem Pogorzelskim, Maciejem Jastrzębskim, Ziemowitem Szczerkiem, Jackiem Hugo-Baderem, Andrzejem de Lazarim, Adamem Danielem Rotfeldem i Tadeuszem Klimowiczem.

W 2016 roku mija dokładnie 25 lat od rozpadu Związku Radzieckiego. Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki wraz ze swoimi rozmówcami szukają odpowiedzi na pytania o to, co działo się ze Wschodem przez ostatnie ćwierć wieku i o to, co dzieje się teraz: o przyczynę, podglebie wojny i napięć między Rosją i Ukrainą, których początkiem były wydarzenia z 2013 roku na kijowskim Majdanie, a potem – w 2014 roku – aneksja Krymu i wojna na wschodzie Ukrainy, która trwa do dziś. Pytają tych, którzy ze Wschodem związani są „od zawsze” i byli świadkami ważnych procesów, jakie w tej części świata zachodziły: rozpadu sowieckiego imperium, kolorowych rewolucji, wojen czeczeńskich, wojny Rosji z Gruzją…

Czy Rosjanie są w stanie pogodzić się z utratą imperium? Czy rosnący w siłę nacjonalizm rosyjski to głównie efekt putinowskiej propagandy, czy też Rosjanie usłyszeli wreszcie to, na co od dawna czekali? Czy Ukraińcy naprawdę pozbywają się tożsamości homo sovieticus? Czy Ukraina może zbudować stabilne, demokratyczne państwo, stanowiące realną alternatywę dla reszty Wschodu? Dlaczego Władimir Putin „czyści przedpole”, wymiata niezależne redakcje, cenzuruje Internet, oskarża o zdradę ojczyzny zarówno dawnych sprzymierzeńców, jak i literatów, czy wreszcie gospodynie domowe? Dlaczego tak bardzo boi się Rosjan, skoro ma poparcie 85 procent obywateli? Czy wojna we wschodniej Ukrainie, to jest jeszcze rozpad Związku Radzieckiego, czy też już budowa nowego rosyjskiego imperium? A jeśli tak to wokół czego to nowe imperium miałoby się konstytuować? Czy Europa może mówić o grzechu zaniechania wobec tej części świata?

To tylko kilka z mnóstwa pytań, z których Brysacz i Morawiecki ułożyli tę książkę. Nie jest ona doraźną relacją z frontu, lecz próbą namysłu nad tym, co działo się przez ostatnie 25 lat z jedną szóstą świata. Niewątpliwą jej zaletą jest brak prostych, jednoznacznych odpowiedzi – każdy z rozmówców widział te same zdarzenia, ale różnie je interpretuje. Ów brak kategorycznych sądów zmusza do refleksji i do wyciągania własnych wniosków.

Wielogłos, jaki zafundowali czytelnikowi Brysacz z Morawieckim, pomaga rozumieć Wschód, ale także niepokoi, bo mało w nim pogodnych, pastelowych barw i optymizmu… Warto wiedzieć, dlaczego, bowiem ów Wschód to nie jest miejsce „gdzieś dalej, gdzieś indziej”, lecz „tuż obok”…

Podpisywanie książki na stoisku: niedziela, godz. 15.30, Fundacja Sąsiedzi, stoisko nr 1 A.

projekt-prawdaProjekt: prawda Mariusza Szczygła to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku Portret z pamięci zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.
Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”. Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor Gottlandu i Zrób sobie raj, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

„Szczygieł poluje na prawdę” jest jednym z najchętniej czytanych działów w „Dużym Formacie” – magazynie reporterów „Gazety Wyborczej”. Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata.

Projekt: prawda składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Część druga to „Portret z pamięci” czyli książka w książce. Część trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi. Reporter Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, aby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu swoje życiowe odkrycia.

Ze wszystkich książek Mariusza Szczygła to właśnie w Projekcie: prawda znajdziemy najwięcej gry między autorem a światem. Nie tylko reporter przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań-kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

Podpisywanie książki na stoisku: sobota, godz. 16.00-17.00, Dowody na Istnienie, stoisko nr 25

Organizatorem V Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku i festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” są: Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki oraz Białostocki Teatr Lalek.

Patronat medialny nad targami sprawują: Gazeta Wyborcza, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Telewizja Białystok, Radio Białystok, BiałystokOnline.pl, Radio Akadera, portal www.niebywalesuwalki.pl, a patronat honorowy: Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego i Wojewoda Podlaski.

Szczegółowe informacje na temat targów, oficjalna lista wystawców oraz pełen harmonogram imprez towarzyszących – na stronie Fundacji Sąsiedzi (www.fundacja-sasiedzi.org.pl) w zakładce „Targi książki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...