Reklama

Indeksy niemal bez zmian

Data:

- Reklama -
Fot. Petr Kratochvil.
Fot. Petr Kratochvil.

Optymizm utrzymuje się na rynku, kolejne mocne dane z USA. Podwyższone wahania EURPLN, dolar nieznacznie zyskuje dzięki danym z USA. Polskie IRS bez dużych zmian, krzywa obligacyjna bardziej płaska po informacji o podaży na aukcji. Dzisiaj kolejne dane z USA, wieczorem decyzja FOMC.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Od początku dnia nastrój na globalnym rynku był umiarkowanie pozytywny. Europejskie indeksy giełdowe nieznacznie rosły, co było jednak niewystarczające aby umocnić waluty CEE, które wczoraj lekko straciły. Na rynku długu zmiany w dalszym ciągu były nieznaczne, podobnie jak w przypadku głównych kursów walutowych. Popołudniowe dane z USA zaskoczyły mocno na plus wpisując się w trend pozytywnych niespodzianek, jakie przyniosły niedawne odczyty z największej gospodarki świata.

Lipcowy indeks nastroju konsumentów pogorszył się w ciągu miesiąca, ale tylko minimalnie, a czerwcowa sprzedaż nowych domów była największa od lutego 2008. Wg informacji medialnych, rząd japoński szykuje pakiet stymulacji fiskalnej wart 28 bilionów jenów. Ta informacja osłabiła jena, który stracił ok. 1% do dolara i wsparła japońską giełdę. Giełdy w Chinach zanotowały z kolei kilkuprocentowe straty, co miało związek z obawami na temat możliwych zmian regulacyjnych, które mogą zmniejszyć dopływ środków na giełdę.

Kurs EURUSD wzrósł wczoraj w pierwszej fazie sesji do 1,103, ale na koniec dnia był blisko 1,10, gdzie spadł jeszcze przed bardzo dobrymi danymi z USA. Ostatnie sygnały z gospodarki USA były całkiem dobre co sprawiło, że rynkowe szanse na podwyżkę stóp Fed o 25 pb w tym roku zaczęły rosnąć (do 50% dla grudnia wg Bloomberga), ale dolar nie zyskał na tym za bardzo. Inwestorzy nie oczekują zmian stóp Fed na dzisiejszym posiedzeniu, ale ocena perspektyw dla gospodarki USA przedstawiona przez FOMC może być cenną wskazówką czy kolejna podwyżka stóp jest możliwa jeszcze w tym roku.

Kurs EURPLN wzrósł niedługo po otwarciu sesji do 4,37, ale jeszcze przed publikacją danych z USA szybko spadł do prawie 4,35. USDPLN był tymczasem stabilny blisko 3,96. Dużo słabiej radziły sobie inne waluty CEE – na rynku forinta odnotowano realizację zysków z poniedziałkowego umocnienia węgierskiej waluty do euro (kurs EURHUF wzrósł powyżej poniedziałkowego maksimum), a dalszy spadek cen ropy pchał USDRUB dalej w górę (powyżej 66). Bank Węgier zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp i zapowiedział, że luźna polityka pieniężna będzie obowiązywała przez długi czas. Dzisiaj wieczorem decyzję ws. stóp ogłosi Fed. Rynek nie oczekuje zmian i dlatego kluczowy będzie komunikat. Warto jednak pamiętać, że po Brexicie złoty  w porównaniu do innych walut wschodzących zyskał wyraźnie mniej na rosnących oczekiwaniach na luźniejszą politykę pieniężną w strefie euro czy mniej podwyżek stóp Fed. Dlatego ewentualny pozytywny wpływ gołębich sygnałów z USA może być dla złotego niezbyt istotny. Wczoraj kurs EURCHF wzrósł gwałtownie z ok. 1,085 do ponad 1,09, co spowodowało spadek kursu CHFPLN poniżej 4,00 – najniżej w tym miesiącu.

Na rynku pojawiły się plotki, że ten ruch franka był spowodowany interwencją banku centralnego Szwajcarii. Na krajowym rynku stopy procentowej IRS pozostały stabilne, a krzywa obligacyjna wypłaszczyła się w wyniku osłabienia na krótkim końcu oraz środku krzywej. Impulsem od ruch w górę rentowności mogła być informacja resortu finansów o seriach obligacji oferowanych na jutrzejszej aukcji. Ministerstwo Finansów podało, że w czwartek zaoferuje 5-letni benchmark PS0721 i obligacje zmiennokuponowe WZ1122 i WZ0126 za łączną kwotę 5-8 mld zł (wobec 4-9 mld zł pierwotnie planowanych). Z najnowszych danych resortu wynika, że na koniec maja inwestorzy zagraniczni posiadali 38% (ok. 5,9 mld zł) PS0721 i 1% (71 mln zł) WZ0126 wyemitowanych na tamten moment. Natomiast krajowe banki posiadały 36% wartości emisji PS0721 (ok. 5,56 mld zł) oraz prawie 50% emisji WZ0126 (ok. 3,03 mld zł).

Doradca Prezydenta, Marek Dietl, powiedział wczoraj, że zmiany na rynkach – wynik brytyjskiego referendum oraz próba puczu w Turcji – wpłynęły na prace nad ustawą o kredytach hipotecznych, ale dodał, że „koncepcyjnie projekt ustawy jest gotowy” i wkrótce trafi do Sejmu. Dietl powiedział, że pojawi się zapewne kwestia zwrotu części spreadów, a w kontekście możliwości oddania mieszkania zaproponowane będą „nowatorskie rozwiązania”.

Przewidziane mają być również zgodne z międzynarodowymi standardami rachunkowości rozwiązania pozwalające bankom rozłożyć straty na lata. Odnosząc się do roli NBP w tym procesie Dietl odpowiedział nie wprost, że bank centralny jest niezależny i jego zadaniem jest dbać o stabilność pieniądza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...