Reklama

Polskę Walczącą znajdziesz w muzeum

Data:

- Reklama -

AkcjaBurza_00041 sierpnia 2016 r. miną 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17.00 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny. Upamiętnienie wydarzenia w tym roku przybrało też inną formę.

W całej Polsce, a w Suwałkach w Muzeum Okręgowym od poniedziałku, 25 lipca na hasło: „Burza. Bitwa o Polskę” można otrzymać „darmowy pakiet artykułów powstańczych” – naklejkę filcową z symbolem Polski Walczącej, naklejkę na samochód oraz biało-czerwoną opaskę odblaskową. Akcja trwa do wyczerpania zapasów (lub zgodnie z terminarzem – do 3 sierpnia). Do suwalskiego Muzeum Okręgowego już zgłaszają się pierwsi zainteresowani zdobyciem pamiątek i upamiętnieniem trwającego 63 dni zrywu powstańczego.

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

Akcja realizowana jest pod patronatem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jej organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.

IPN „pakiety powstańcze” przekazał również do Augustowa. Zestawy można otrzymać w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9 (25 – 29 VII i 1 VIII, 9.00-17.00).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczynają się ferie w muzeum

Ferie zimowe to czas zabawa na śniegu, ale także...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Bliżej historii Suwałk. Kolejna inicjatywa zapoczątkowana

W poniedziałek (9 października) odbyła się symboliczna uroczystość odsłonięcia...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...