Reklama

Herbatka z bratka, czyli dużo dobrego dla zdrowia i urody

Data:

- Reklama -

Bratek dostarcza wielu rzadko spotykanych, a przy tym wartościowych dla ludzkiego organizmu składników. Co to dla nas oznacza? Bogactwo korzystnych właściwości, sprawdzających się zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Ta niepozorna roślina, występująca zarówno na polach, jak i nieużytkach, doczekała się dość szerokiego zastosowania. Warto zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy liczyć na jej pozytywne działanie.

Autor: Katarzyna Floriańczyk

Bratek (a dokładnie fiołek trójbarwny, będący dziką odmianą fiołka ogrodowego) posiada takie składniki, jak kwas salicylowy i salicylan metalu, bioflawonoidy, kwasy organiczne, umbeliferon (inaczej hydroksykumaryna), karotenoidy czy witamina C. Zawiera też sole mineralne i garbniki oraz stanowi źródło olejku eterycznego. Obecność tych elementów w roślinie sprawia, że bratek jest cenny zarówno dla celów zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Co konkretnie możemy dzięki niemu uzyskać?

Ziołoleczniczy sposób na problemy skórne

Korzystny wpływ bratka na problemy skórne znany jest nie od dziś. Roślina działa bowiem przeciwzapalnie, łagodzi zmiany trądzikowe, egzemę, wysypkę bądź liszaj. Dlatego powinny po nią sięgnąć osoby, które borykają się z uporczywymi, nieestetycznymi wypryskami. Bratek pomaga oczyścić organizm z zalegających toksyn – wystarczy tylko regularnie pić napar z kwiatów, łodyżek i liści fiołka trójbarwnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że na początku kuracji domowej, istniejące już niedoskonałości skórne mogą się chwilowo nasilić. Niemniej, stan ten powinien ulec zmianie po około 2 tygodniach.

Najlepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy będziemy korzystać z bratka na różne sposoby. Warto więc połączyć picie naparu (co najmniej 1 szklanki dziennie) z kąpielami i okładami z dodatkiem tej rośliny.

Szerokie działanie prozdrowotne

Jedne z istotniejszych właściwości rośliny, to działanie moczopędne i, jak już wspomnieliśmy, przeciwzapalne. W związku z tym, regularne picie naparu z bratka zaleca się osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza, kamicę nerkową lub inne zaburzenia prawidłowego funkcjonowania nerek. Substancja pobudza bowiem organizm do skuteczniejszego pozbywania się złych produktów przemiany materii. Jednocześnie też, może pomóc wrócić do formy następnego dnia, po zabawie imprezowej zakrapianej alkoholem.

Z kolei zawarte w bratku flawonoidy, oprócz skuteczniejszego przyswajania witaminy C, wspomagają również oczyszczanie krwi oraz mają dobry wpływ na jej krzepliwość. Dlatego roślinę tę chętnie wykorzystuje się do produkcji preparatów leczniczych i kosmetyków na rozszerzające się i pękające naczynka. Tymczasem ciepłe kompresy z wykorzystaniem fiołka trójbarwnego sprzyjają uśmierzaniu bólu stawów i mięśni. Roślinę można też zastosować w przypadku obrzęków, opuchlizn i cieni w okolicach oczu.

W jaki sposób korzystać z tej rośliny?

Jeśli zależy nam na herbatce z bratka (w torebkach lub w postaci samego suszu), produkt ten bez trudu znajdziemy w sklepie zielarskim lub w aptece. Samo sporządzenie naparu jest bardzo proste: 2 torebki herbaty albo 2 łyżki suszu należy zalać 2 szklankami letniej wody. Potem trzeba już tylko doprowadzić przyrządzany napój do wrzenia (ale nie gotowania!), utrzymać mieszaninę w tym stanie około 5 minut i na zakończenie przecedzić.

Jak często stosować tę roślinę? Wszystko zależy od tego, o jakich dolegliwościach mówimy. W przypadku zwykłego przeziębienia, warto pić 2-3 razy dziennie około pół szklanki naparu (koniecznie po posiłku). Gdy chodzi o problemy skórne lub komplikacje dotyczące dróg moczowych, bratek powinien pozostać w naszej diecie przez około 2 tygodnie.

O autorce:

Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

1 KOMENTARZ

  1. dobrze sie powspomagac profilaktycznie, oczywiscie. jednak na zapalenie pecherza to moim zdaniem niezastapiony jest urofuraginum, biore ja, brala moja mama, zawsze skutecznie zwalcza zapalenie i ten okropny bol w podbrzuszu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...