Reklama

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe – o czym trzeba pamiętać?

Data:

- Reklama -

Niezależnie od posiadanej wady wzroku wiele osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. Powody są różne: niechęć do wyglądu okularów lub po prostu wygoda. Wybór odpowiednich soczewek nie jest jednak prosty: różnią się one materiałami i czasem, jakim można je nosić bez ściągania. Dwutygodniowe soczewki kontaktowe zjednały sobie dużą grupę wielbicieli. Co jest w nich wyjątkowego?

Materiał, z jakiego zostały wykonane soczewki

Warto zacząć od materiału, z którego wykonywane są soczewki dwutygodniowe. Zwykle są to mieszanki silikonowo-hydrożelowe, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, hydrożelowych soczewek jednodniowych zapewniają dużo większy komfort użytkowania. Przede wszystkim dzięki zawartości silikonu znacznie lepiej przepuszczają do oka tlen, a hydrożelowa część zapewnia odpowiednie nawodnienie i nawilżenie oczu. Dodatkowo są one nieco grubsze i wytrzymalsze niż soczewki jednodniowe, co sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwiej je założyć. Dlatego też są dobrym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników soczewek. Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób silikon może wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku ich wystąpienia trzeba natychmiast zdjąć soczewki i udać się do okulisty, aby pomógł dobrać inny rodzaj soczewek.

Dlaczego soczewki długoterminowe?

Czym różnią się soczewki dwutygodniowe od jednodniowych? Ze względu na większą wytrzymałość i lepszą przepuszczalność powietrza można nosić jedną parę przez dłuży okres. Dodatkowo nie ma potrzeby codziennego ich zmieniania, ale ze względu na osadzające się na ich powierzchni zanieczyszczenia i drobnoustroje należy je codziennie czyścić. Na kontakt z bakteriami soczewki narażone są szczególnie w zbiornikach wodnych, dlatego po wyjściu z wody należy przemywać je jak najszybciej odpowiednim płynem. Jeśli lubimy uprawiać sporty wodne, lepszym wyborem dla nas mogą być soczewki jednodniowe.

Jak pielęgnować soczewki dwutygodniowe?

Soczewki dwutygodniowe wymagają codziennie odpowiedniej pielęgnacji. Zanim je założymy bądź zdejmiemy, nasze ręce muszą być bezwzględnie czyste. Przed rozpoczęciem całej „operacji” należy dobrze je umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła i wytrzeć do sucha ręcznikiem, który nie pozostawia na skórze włókien materiału lub papieru. Następnie możemy przystąpić do zdejmowania lub nakładania soczewki. Niezależnie od tego, czy kończymy dzień i chcemy odłożyć ją do pojemnika na przechowanie, czy też dopiero wstaliśmy i zamierzamy ją założyć, należy ją przemyć. Kładziemy soczewkę wypukłością do wierzchu dłoni, polewamy płynem do soczewek i delikatnie pocieramy opuszkiem palca, aby pozbyć się wszelkich nieczystości Potem ją odwracamy i powtarzamy czynność. Po ponownym przepłukaniu z obu stron, soczewka jest gotowa do użycia.

Jednocześnie należy pamiętać o właściwym przechowywaniu soczewek dwutygodniowych. Jedynym właściwym do tego miejscem jest dwukomorowy pojemnik wypełniony płynem do soczewek. Pojemnik powinien być codziennie przemywany płynem, pozostawiany do wyschnięcia i ponownie napełniany świeżą dawką płynu. Sam pojemnik należy wymieniać co mniej więcej 30 dni, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

S24
Szukasz soczewek dwutygodniowych? Sprawdź soczewki Acuvue na soczewki24.pl: soczewki24.pl/31-soczewki-kontaktowe-acuvue.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane