Reklama

O innowacyjności, gospodarce przyszłości i małym ruchu granicznym. W Białymstoku trwa III Wschodni Kongres Gospodarczy

Data:

- Reklama -

W czwartek, 22 września w Białymstoku rozpoczął się dwudniowy III Wschodni Kongres Gospodarczy z udziałem polityków, samorządowców, ludzi biznesu – również z Suwalszczyzny.

W programie drugiego dnia Kongresu znalazły się dyskusje na temat klimatu inwestycyjnego w Polsce Wschodniej – roli państwa i zadań samorządów, w której to debacie głos zabrali m.in.: Leszek Dec – prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk. W dalszej części spotkań przewidziano również wystąpienia Wojciecha Walulika, burmistrza Augustowa (Samorządy. Ośrodki subregionalne. Mniejsze miasta – problemy i wyzwania) oraz Mariusza Chrzanowskiego, prezydenta Łomży (Demografia i rynek pracy w Polsce Wschodniej na tle sytuacji w kraju).

Dzień wcześniej głos oddany został przedsiębiorcom – tym młodym i tym doświadczonym oraz przedstawicielom świata polityki. O kształceniu zawodowym mówił m.in. Henryk Owsiejew z suwalskiej firmy „Malow”.

Zanim jednak rozpoczęła się część panelowa, na dużej scenie OiFP w Białymstoku odbyły się uroczyste rozpoczęcie Kongresu i sesja plenarna „Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód”. Ze względu na tematykę i rekordową liczbę uczestników, III Wschodni Kongres Gospodarczy zyskał miano jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych Polski Wschodniej – co podczas otwarcie podkreślił Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski zaznaczył, że Białystok za sprawą tego spotkania stał się miejsce wymiany idei, myśli i doświadczeń.

W trakcie sesji plenarnej z udziałem Jacka Piechoty, byłego ministra gospodarki, obecnie prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej; Iurie Bodruga – ambasadora Republiki Mołdawii w Polsce, Vladimira Karyagina – Przewodniczącego Prezydium oraz Naczelnej Rady Koordynacyjnej, Jarosława Niewierowicza – Ministra Energetyki Litwy w latach 2012-2014, Prezesa Zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, Tengiza Shergelashvili – wiceministra Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji, Aleksandrasa Spruogis – Wiceministra Energetyki  Litwy oraz Marka Ziółkowskiego – Podsekretarza Stanu ds. Polityki Wschodniej i Bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pojawiło się wiele aktualnych tematów dotyczących współpracy międzynarodowej w tym stosunków z Rosją bezpieczeństwa energetycznego i inwestycji atomowych za wschodnią granicą. Moderator spotkania, dziennikarz Wojciech Szeląg prosił wiceministra Marka Ziółkowskiego m.in. o wytłumaczenie przesłanek związanych z ograniczeniem małego ruchu granicznego. Ziółkowski przedstawił argumenty gospodarcze, dodając również, że chodzi o kwestie bezpieczeństwa RP. Wiceminister zapowiedział przywrócenie małego ruchu granicznego. Konkretnego terminu jednak nie podał.

W agendzie pierwszego dnia Kongresu pojawiły się też takie tematy jak: „Polska Wschodnia na mapie zdrowotnej kraju”, „Unijne fundusze w Polsce Wschodniej”, „Eksport i inwestycje zagraniczne. Polski impet eksportowy. Osiągnięcia, niedomogi, perspektywy. Wsparcie i rola państwa”, „Start-upy – liderzy z Polski Wschodniej” – w czasie tego spotkania była mowa m.in. o „Hub of Talents” – przedsięwzięciu realizowanym przez Białostocki Park Technologiczny we współpracy z kilkoma innymi parkami – w tym suwalskim technoparkiem; „Rozwój innowacji w sektorze medycznym z perspektywy Polski Wschodniej”; „Nowy Jedwabny Szlak – chiński pomysł z polskim wątkiem”; „Firmy rodzinne. Renesans, status quo czy kryzys?”.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...