Reklama

Najdroższa inwestycja PWiK zakończona

Data:

- Reklama -

Budowa suszarni osadów ściekowych została zakończona w maju 2016 r. Kosztowała niemal 36 mln zł. W czwartek, 20 października odbyło się symboliczne jej otwarcie połączone z seminarium i obchodami 30-lecia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach.

Projekt „Modernizacja oczyszczalni ścieków i rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Suwałkach” określany jest jako najdroższa i najbardziej złożona technologicznie inwestycja PWiK. Budowa suszarni osadów ściekowych została zrealizowana dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. PWiK skorzystał z dofinansowania na poziomie 85 proc.

– W pierwszej wersji osad miał zostać zagospodarowany poprzez sprzedaż – przekazanie go do cementowni. Z jedną z nich mieliśmy już nawet podpisaną umowę przedwstępną. Czas realizacji inwestycji wydłużył się jednak – w czasie 5 lat zmieniły się warunki rynkowe i cementownie przestały być zainteresowane odbiorem osadu. Zaczęliśmy więc szukać nowych rynków dla osadu wysuszonego. Przeprowadziliśmy analizy i ekspertyzy – staramy się obecnie o przywrócenie temu produktowi statusu nawozu pod szczególne uprawy, np. trawniki – tłumaczył podczas prezentacji inwestycji Marek Kłusowski, inspektor ds. technicznych w jednostce realizującej projekt w PWiK w Suwałkach.

Jak dodał Kłusowski, zanim przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, musi przejść długą drogę legislacyjną, trwającą nawet 3-4 lata. – Tyle czasu może upłynąć zanim pod naszym osadem będzie można przykleić nalepkę z napisem: „nawóz”. Do tej pory osad zagospodarowany był wielokierunkowo, np. przez rolników wywożących go na pola, był też współspalany, jako że posiada wysoką wartość kaloryczną – tłumaczy Kłusowski.

Dzięki realizacji inwestycji aż pięciokrotnie zmniejszyła się ilość osadu w oczyszczalni. Zamiast 11 tys. ton w skali rok od czasu działania suszarni jest to 2,2 tys. ton.

Na zmniejszenie odorów wpływa również inwestycja polegająca na hermetyzacji i dezodoryzacji obiektów suwalskiej oczyszczalni. W ramach przeprowadzonych prac obiekty zostały hermetycznie zamknięte, zainstalowano w nich biofiltry, neutralizujące zapachy na poziomie około 98 proc.

Dziś efekty realizacji projektu polegającego na budowie suszarni osadów ściekowych oglądali w oczyszczalni ścieków w Suwałkach zaproszeni na jubileusz 30-lecia PWiK goście. Kolejna część spotkania odbyła się już w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Trochę historii:

Oczyszczalnia przed inwestycją. Fot. PWiK.
Oczyszczalnia przed inwestycją. Fot. PWiK.

Za początek historii wodociągów i kanalizacji w Suwałkach można uznać dzień 1 września 1960 roku. W tym dniu ówczesne władze miejskie – Prezydium Miejskiej Rady Narodowej zleciło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej prowadzenie inwestycji związanej z budową ujęcia wody i stacji wodociągowej. Ujęcie wody dla Suwałk zlokalizowano w północno-zachodniej części miasta w zakolu rzeki Czarna Hańcza.

Pierwsze 26 lat wodociągów to nie historia PWiK, ponieważ nie był to zakład samodzielny, lecz funkcjonował w innej strukturze organizacyjnej. Najpierw wchodził w skład Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a od 1976 roku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Pierwsza stacja wodociągowa została oddana do użytku w grudniu 1962 roku przy ulicy Kołłątaja 13. W styczniu 1963 roku zakończono budowę pierwszego siedmiokilometrowego odcinka sieci wodociągowej.

Pierwszą, bardzo prowizoryczną miejską oczyszczalnię ścieków oddano do użytku w 1964 roku. Była ona zlokalizowana przy rzece Czarna Hańcza, naprzeciwko Zakładów Płyt Wiórowych i składała się z dwóch przepływowych zbiorników ziemnych tzw. stawów ściekowych, w których ścieki oczyszczano tylko mechanicznie.

Od 1970 roku wydobywaną wodę uzdatniano w sześciu filtrach pośpiesznych-odżelaziaczach. Pierwsza stacja uzdatniania wody przetrwała do 1977 roku. Ponieważ zwiększono dopuszczalną normę żelaza w wodzie do 0,5 mg Fe/dm3, zaprzestano eksploatowania odżelaziaczy i tłoczono wodę do sieci wodociągowej bez uzdatniania.

W roku 1974 rozpoczęto budowę nowej, mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w miejscu, w którym obecnie się znajduje. Budowę zakończono po 11 latach – 1 czerwca 1985 roku. Była to pierwsza tego typu oczyszczalnia ścieków w województwie suwalskim i jak na tamte czasy – bardzo nowoczesna. A na pewno wyjątkowa, gdyż jako jedna z nielicznych oczyszczalni ścieków w Polsce, produkowała i wykorzystywała uzyskiwany wskutek prowadzonej fermentacji osadów ściekowych biogaz, który spalano w lokalnej kotłowni w celu pozyskania ciepła na potrzeby oczyszczalni.

Aktem założycielskim WPWiK było Zarządzenie nr 35/85 z dnia 25 listopada 1985 roku Wojewody Suwalskiego wydane na podstawie Uchwały nr VII/43/85 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach. W skład pierwszego samodzielnego przedsiębiorstwa wodociągowego wchodziły zakłady wodociągowo-kanalizacyjne znajdujące się we wszystkich 15 miastach ówczesnego województwa suwalskiego. Wydzielono 9 zakładów: Suwałki, Augustów z Lipskiem, Ełk, Giżycko z Rynem, Gołdap, Olecko, Sejny, Pisz, któremu podlegały zakład w Białej Piskiej, Mikołajki, Orzysz i Ruciane-Nida oraz Węgorzewo.

Oczyszczalnia obecnie. Fot. PWiK.
Oczyszczalnia obecnie. Fot. PWiK.

Pierwszym dyrektorem WPWiK w Suwałkach był Witaliasz Rychlik, a jego zastępcami: Jarosław Guzniczak i Grzegorz Kochanowicz, a Główną Księgową – Alicja Bieńkowska. W przedsiębiorstwie przez cały okres działalności było zatrudnionych ponad 400 pracowników.

Ostanie przekształcenie miało miejsce w dniu 1 lipca 1997 roku, kiedy to na podstawie ustawy z dnia 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej PWiK stał się spółką prawa handlowego ze 100% udziałem gminy miejskiej i od tego momentu nosi nazwę Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwszym prezesem jednoosobowego zarządu został ponownie Witaliasz Rychlik. Po jego odejściu na emeryturę funkcję tę objął Grzegorz Kochanowicz.

Na koniec 2015 roku spółka była właścicielem 231 km wodociągu i 19 studni głębinowych oraz 153 km kanalizacji sanitarnej (dzięki czemu już ponad 99% mieszkańców Suwałk otrzymuje wodę z miejskich wodociągów i niemal 96% mieszkańców odprowadza swoje ścieki do miejskiej kanalizacji, ponadto PWiK zarządza i eksploatuje 147 km kanalizacji deszczowej). Na podst.: PWiK

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Więcej o inwestycjach PWiK ze środków unijnych:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Umowa z PEC drogą do samowystarczalności energetycznej Suwałk?

Prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Parku Naukowo-Technologicznego podpisali...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...