Reklama

PMI w Niemczech mocno w górę

Data:

- Reklama -

Mocne dane z Europy wspierają nastrój na rynku. Złoty mocniejszy do euro i dolara, EURUSD lekko w górę. Spokojny początek tygodnia na rynku stopy procentowej. Dzisiaj w kraju wrześniowa stopa bezrobocia, za granicą ważne dane z Niemiec i USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W trakcie poniedziałkowej sesji na globalnym rynku utrzymywał się pozytywny nastrój, do czego w znacznym stopniu przyczyniły się dane z Europy. Wstępne październikowe PMI dla przemysłu i usług Niemiec i strefy euro zaskoczyły mocno na plus. Indeks dla przemysłu niemieckiego wzrósł najwyżej od stycznia 2014, a dla usług zniwelował mocnym odbiciem niemal całość ruchu w dół z poprzednich dwóch miesięcy.

Dla całej strefy euro PMI dla przemysłu znalazł się najwyżej od kwietnia 2014, a dla usług od stycznia br. W rezultacie, indeksy w Europie rosły, a euro odrobiło część ostatnich strat do dolara. Dobre sygnały z Niemiec, wskazujące że perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie ma na razie negatywnego przełożenia na koniunkturę u naszego zachodniego sąsiada pozytywnie wpłynęły na złotego.

Rentowności za granicą nie zmieniły się istotnie, na peryferiach zanotowano lekkie spadki, pozytywnie po decyzji agencji DBRS wyróżniał się dług Portugalii.

Kurs EURUSD odbił wczoraj nieznacznie po czterech sesjach spadków i w trakcie dnia osiągnął przejściowo 1,09. Korzystny wpływ na euro miały wstępne indeksy PMI, ale dynamika zmian była niewielka. Bieżący tydzień obfituje w publikacje ważnych danych i wypowiadać się będzie wielu bankierów centralnych, więc wczorajsza stabilizacja może nie utrzymać się w kolejnych dniach.

Kurs EURPLN spadł wczoraj do 4,305 dzięki dobremu nastrojowi panującemu na globalnym rynku. Wczorajsze zmiany nie były jednak przełomowe – od zeszłego poniedziałku kurs porusza się w wąskim przedziale ok. 4,305-4,336 i czeka na impuls do kierunkowego ruchu. USDPLN tymczasem oddalił się nieco od lokalnego szczytu na ok. 3,99 i wczoraj spadł poniżej 3,96. W przypadku innych walut regionu, forint pozostał stabilny do euro, a rubel zyskał do dolara mimo spadku cen ropy. Sądzimy, że w kolejnych dniach tygodnia globalny nastrój też będzie kluczowy dla notowań krajowej waluty. Spadek wahań sugeruje, że być może już wkrótce odnotujemy wyraźniejszy ruch EURPLN.

Na krajowym rynku stopy procentowej początek tygodnia stał pod znakiem stabilizacji. Pomimo mocnych danych z Europy za granicą też stawki nie uległy dużym zmianom.

Wiceminister finansów, Piotr Nowak, powiedział, że po ostatnich aukcjach (obligacji eurowych oraz złotowych) resort ma pokryte ok. 97% tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Wyliczenia te uwzględniają ostatnią nowelizację budżetu zwiększającą kwotę tegorocznych wydatków związanych z wypłatami dla rolników.

Wg raportu o koniunkturze NBP, w III kw. kondycja finansowa firm była dobra, ale raportowały one pewne oznaki pogorszenia. Raport wskazuje, że firmy z mniejszym optymizmem oceniają szanse na rozwój w przyszłym roku, co niezbyt dobrze wróży jeśli chodzi o szanse na odbicie inwestycji. Wprawdzie rośnie zainteresowanie firm nowymi inwestycjami, ale nie można jeszcze oczekiwać wyraźnego przyśpieszenia dynamiki.

Zwłaszcza, że dalsza redukcja inwestycji jest planowana w sektorze publicznym, energetyce i sektorze wodno-kanalizacyjnym. Niemniej, jeszcze w IV kw. koniunktura w sektorze przedsiębiorstw może się nieco poprawić. Ponad 20% firm planuje podwyżki płac większe niż w III kw. i niż miały miejsce rok temu. Jednocześnie, nasilają się trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w rozmowie z Radiem Zet, że do 27 października rząd odniesie się do zaleceń Unii Europejskiej w sprawie procedury ochrony rządów prawa.

Wg informacji Samar, w pierwszych 20 dniach października zarejestrowano o 18,5% więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej. Jest to pozytywna wskazówka odnośnie do październikowej sprzedaży detalicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...