Reklama

Więźniowie sprzątają cmentarze

Data:

- Reklama -

Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Suwałkach chętnie wykonują różne prace społeczne na rzecz naszego miasta i okolic. Co roku włączają się w akcję sprzątania cmentarzy.

Autor: por. Małgorzata Błażewicz

25 października 2016 roku czterej skazani pod opieką wychowawcy udali się na cmentarz komunalny w Augustowie. Wykonywali prace porządkowe w obrębie dwóch lapidariów na cmentarzu katolickim i jednego w prawosławnej części cmentarza. Znajdują się tam krzyże żeliwne i płyty nagrobne z II połowy XIX wieku, stanowiące zabytkowe dzieła architektury cmentarnej. Osadzeni uprzątnęli  także groby poległych w wojnie z bolszewikami z lat  1919-1920, w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym. Zadbali również o mogiły znajdujące się w najstarszej części cmentarza, które nie mają już zapewnionej opieki ze strony bliskich. Prace były wykonywane na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Aresztem Śledczym w Suwałkach a Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie.

– Skazani z naszej jednostki penitencjarnej w październiku pracowali także na suwalskim cmentarzu. Porządkowali groby w części ewangelickiej i prawosławnej. Prace wykonywane przez osadzonych w nekropoliach polegają między innymi na porządkowaniu zaniedbanych nagrobków, grabieniu liści i trawników, zbieraniu śmieci i gałęzi – dodaje por. Błażewicz.

Pomoc skazanych przy porządkowaniu cmentarzy przed nadchodzącym Świętem Zmarłych, w tym zabytkowych lapidariów i grobów poległych w walkach, zawsze jest okazją na zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja. Jest przykładem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji, utrwaleniem  szacunku dla miejsc pochówku. Prace w nekropolii są dla skazanych  także chwilą refleksji i szansą na wspomnienie  bliskich zmarłych, których grobów osadzeni nie zdołają odwiedzić z powodu izolacji więziennej.

Fot. Areszt Śledczy w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...