Reklama

Ogrody zimowe – przestrzeń relaksu, spokoju i światła

Data:

- Reklama -

Ogrody zimowe to nowy, zupełnie świeży trend w ogrodnictwie i szklarnictwie. To koncepcja budowy oszklonego miejsca pod dachem, gdzie można nie tylko cieszyć się zielenią roślin, ale też zrelaksować się, odpocząć, a nawet spędzać przyjemnie czas w gronie rodziny czy przyjaciół.

Za dnia konstrukcja pozwala cieszyć się światłem słonecznym, a w nocy podziwiać i obserwować niebo oraz gwiazdy. Jest to również pomysł pozwalający majsterkowiczom i osobom ceniącym ducha do-it-yourself na zbudowanie wymarzonej przestrzeni własnymi rękami – z uwzględnieniem osobistych gustów i zastosowaniu barokowego przepychu i ekstrawagancji albo stworzenia ascetycznego, minimalistycznego i niewyszukanego miejsca. W końcu jedyne granice to granice wyobraźni twórcy. Do innych zalet ogrodów zimowych należą z pewnością: zmniejszenie hałasu przedostającego się do domu, poprawienie bilansu energetycznego budynku, niebagatelne zwiększenie przestrzeni użytkowej budynku oraz doskonała osłona przed nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi w postaci gradu, wiatru czy śniegu.

Z technicznego punktu widzenia pierwszym krokiem jest dopilnowanie załatwienia wszystkich formalności: jeżeli przestrzeń planowanego obiektu nie jest większa niż 25 metrów, konieczne jest zgłoszenie zamiaru budowy w urzędzie. Do właściwie wypełnionej z uwzględnieniem wszystkich szczegółów dokumentacji dodajemy świadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, szkice, rysunki i inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane przez odrębne przepisy prawne. W odwrotnej sytuacji składamy w urzędzie wniosek o pozwolenie na budowę z pozostałą, dosyć obszerną wymaganą dokumentacją.

Ogród zimowy jest w każdym wypadku projektowany indywidualnie. Możemy przystosować jego konstrukcję do istniejącego już obiektu, dobudować do ściany domu albo zespolić z powierzchnią dach. Sufity oraz części boczne zazwyczaj składające się albo z polichlorku winylu (PVC) albo z aluminium miałyby konstrukcję szkieletową z podziałem na drobniejsze komponenty – kształtowniki, rygle bądź słupy. Część firm w swojej ofercie ma także nowoczesne systemy wykonane z profili z klejonego drewna, w środku z dodatkiem przezroczystych lazurów, a na zewnątrz obramowanego profilami aluminiowymi. Konstrukcja dachu pokryta zostaje dokładnie i zachowaniem bezpieczeństwa szkłem. W celu ograniczenia strat cieplnych ściany składają się z szyb zespolonych cechujących się małym współczynnikiem przenikania ciepła. By uniknąć nadmiernego nasłonecznienia używa się szkła przeciwsłonecznego lub dodatkowych przesłon w postaci rolet lub żaluzji. W razie wyraźniej potrzeby do bryły konstrukcyjnej ogrodu zimowego można dodać elementy otwierane: drzwi, a także okna.

Wydaje się, że całe przedsięwzięcie nie może należeć do najtańszych. Tymczasem wcale nie jest tak źle, ogród zimowy to wydatek w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za dodatkową powierzchnię od dwunastu do dwudziestu metrów kwadratowych (w zależności od bryły, konstrukcji i przeszklenia) zapłacimy od trzydziestu pięciu do sześćdziesięciu tysięcy złotych. Na taką cenę składa się już wprawdzie relatywnie wysoki, wynoszący siedem procent podatek od towarów i usług, ale niestety należy się również liczyć z nieuwzględnionymi w tym wyliczeniu opłatami za dowóz.

Zdjęcie publikowane dzięki życzliwości www.wintergarten.pl 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Klimatyzacja w ogrodzie zimowym – czy warto ją stosować?

W cyklu budowlanym: Ogród zimowy, mimo że jako konstrukcja wciąż...