Reklama

Szkło i efekt świetlny. Witraż

Data:

- Reklama -

Niebanalny sposób na podkreślenie atmosfery miejsca. Idealny do domu czy prowadzonego biznesu. Przyciągający uwagę, urzekający grą światła. Witraż. Kojarzący się większości głównie z kościelnymi zabytkami, przechodzi renesans zastosowań w prywatnych inwestycjach.

Tuż po tym, jak ktoś wymyślił sposób na zabarwienie szkła, powstał witraż. Sztuka układania obrazów ze szkła, umieszczonych w oknach, zachwycająca grą światła i barwy. Niektóre witraże to prawdziwe dzieła sztuki z perfekcyjnie odciętych fragmentów szkła, mocowanych między sobą za pomocą ołowianych listewek. Ozdabiano nim okna, drzwi, miejsca nasłonecznione. Dziś wstawia się je często w specjalne ramki, parawany, instaluje sztuczne oświetlenie. Nawet najprostszy witraż potrafi zmienić najbardziej ponure miejsce w miejsce tajemniczo oświetlone, barwne. Witraże pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnego efektu świetlnego.

Bogactwo barw i technologii

Dziś witraże powracają do łask, mimo że te wykonane w tradycyjnej, klasycznej technologii, są bardzo drogie. Robione na specjalne zamówienie, wymagają dużo pracy i czasu. Tworzy się je z kawałków kolorowego szkła, łączy profilami z ołowiu, miedzi czy mosiądzu. To zajęcie dla artysty, który na podstawie projektu 1:1 przygotowuje fragmenty szkła okiennego, szlifując je w wysokich temperaturach i osadza je w profilach metalowych, lutując w miejscach łączenie konstrukcji. Technologia wymaga zapasów różnokolorowego szkła, precyzyjnych urządzeń, umiejętności i dokładności, precyzji wykonania i czasu. Przecież szkło z profilami trzeba połączyć niemal idealnie, tak, aby nie nity lutownicze nie były widoczne, a elementy szkła były wycięte niemal idealnie.

Cóż więc ma zrobić inwestor, który marzy o witrażu w domu? Jest rozwiązanie. Dziś można, za pomocą nowoczesnej technologii mieć imitację witrażu. Równie piękną, jak klasyczna wersja. Może nawet lepszą,  bo bez ołowiu.

Imitacje klasycznego witrażu

Imitacja witrażu, bo o niej mowa, pozwala na namalowanie na szkle niemal dowolnych widoków. Używa się farb ceramicznych, tzw. glazur, wypalając je w piecu w temperaturze +350°C. Pozwala to połączyć farbę ze szkłem. Przewagą tego typu witraży nad klasycznym witrażem jest jego waga, która pozwala ozdobić sufity czy lampy, czego klasycznym witrażem, ze względu na jego wagę nie da się zrobić. Do łączenia barw i pojedynczych elementów używa się miedzianej folii, którą następnie się lutuje, co daje efekt klasycznego witrażu przy równoczesnym zachowaniu lekkiej wagi. Witraże wykonane w tańszych, nowoczesnych technologiach są równie dobrej jakości, jak te wykonane metodą klasyczną czy metodą Tiffany’ego.

Praktyczne zastosowanie witraży

Gdzie wykorzystuje się dzisiaj witraże? Witraże mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Mogą być i przegrodą, która przepuszcza światło, mogą mieć funkcję typowo dekoracyjną, mogą zmieniać atmosferę wnętrza na bardziej przytulną, zasłaniająca nieciekawy widok za oknem. Umieszczone w oknach chronią przed słońcem. Styliści proponują, by w oknach wystawionych na zachód i południe stosować kolorystykę chłodną, zieleni i błękitów, które tworzą ciekawą grę cieni, natomiast w oknach północnych umieszczać ciepłą paletę barw, czyli żółci, pomarańczy czy czerwieni, ocieplających wnętrze. Witraż to również niebanalna ochrona przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Spotyka się je zarówno w prywatnych domach, jak restauracjach czy barach.

Witraż kojarzy się może nie tyle z przepychem, ile wyrafinowanym gustem. Podkreśla niepowtarzalną atmosferę miejsca, w którym został umieszczony, a co ciekawe, doskonale komponuje się z metalem, drewnem i innymi materiałami, używanymi do wystroju. Zadaniem projektanta jest dobór techniki wykonania witrażu do wnętrza w taki sposób, aby nie tworzyć dysonansu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Błędy kolorystyczne w projektowaniu przestrzeni publicznej

Projektowanie przestrzeni publicznej stało się świadomym kształtowaniem naszego otoczenia....

Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Niewielki pomieszczenia, szczególnie funkcyjne, to zawsze duże wyzwanie dla...

Postaw na coś świeżego – połączenie mięty z drewnem

Duet bieli i drewna nadal cieszy się sporą popularnością....