Reklama

Rozczarowujące zamówienia w niemieckim przemyśle

Data:

- Reklama -

Pogorszenie nastrojów na początek tygodnia. Niemieckie zamówienia przemysłowe dużo słabsze od oczekiwań. Złoty bez dużych zmian do euro i dolara, EURUSD blisko zeszłotygodniowego szczytu. Krajowe obligacje znowu mocniejsze niż zagraniczne. Dzisiaj dane o PKB z Węgier i strefy euro.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Pierwsza w nowym tygodniu sesja przyniosła lekkie pogorszenie nastrojów na globalnym rynku. Europejskie indeksy giełdowe spadały, ale odwrót od ryzykownych aktywów nie był dużym wsparciem dla obligacji, które pozostawały pod wpływem jastrzębich komentarzy ze strony członków FOMC z końca poprzedniego tygodnia. Poniedziałkowe dane z USA były lepsze od oczekiwań, ale nie na tyle, aby wywołać wyraźną reakcję rynku.

Z kolei opublikowane dzisiaj rano dane o zamówieniach w przemyśle niemieckim okazały się słabsze niż przewidywano, spadając w styczniu aż o 7,4% m/m. To już kolejny miesiąc, kiedy ‘twarde’ dane z niemieckiej gospodarki okazują się znacznie mniej optymistyczne niż wskaźniki koniunktury. W dalszej części tygodnia poznamy jeszcze m.in. niemiecką produkcję przemysłową i eksport, których odczyty mogą być ważną wskazówką nt. tempa wzrostu gospodarczego w Europie na początku roku. Sądzimy jednak, że nastroje rynkowe w kolejnych dniach powinny być w miarę stabilne w oczekiwaniu na lutowy raport z rynku pracy USA.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj poniżej zeszłotygodniowego szczytu na ok. 1,062. Na początku tygodnia zabrakło impulsów, które mogłyby jeszcze umocnić euro, więc miała miejsce lekka realizacja zysków z piątkowego mocnego wzrostu EURUSD.

Dane z USA były tylko nieznacznie lepsze od oczekiwań i nie miały istotnego wpływu na notowania. Dzisiejsze poranne dane z Niemiec również nie miały jak na razie większego wpływu na kurs euro. Wydaje nam się, że zmiany EURUSD w najbliższych dniach nie powinny być duże w oczekiwaniu na posiedzenie EBC i miesięczne dane z rynku pracy USA.

Kurs EURPLN wahał się wczoraj wokół 4,31, a USDPLN pozostał w pobliżu 4,07; notowania przebiegały w spokojnej atmosferze. W przypadku forinta, EURHUF wzrósł nagle na początku sesji do 309,6 z 308,8 i w kolejnych godzinach pozostał stabilny. Rubel nie uległ tymczasem istotnym zmianom w relacji do dolara. Na dziś nie zaplanowano publikacji ważnych krajowych danych, co może wg nas działać negatywnie na złotego w kontekście zbyt mocnego, naszym zdaniem, wyceniania przez rynek w ostatnich miesiącach ożywienia gospodarczego na świecie. Szczególnie, jeśli na globalnym rynku wciąż panować będzie niezbyt dobry nastrój i pogłębiać się będzie korekta po ostatnich zwyżkach na giełdach.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności obligacji spadły mimo jastrzębich sygnałów z FOMC, jakie napłynęły na koniec minionego tygodnia. Polski rynek wyróżniał się pozytywnie na tle tracących peryferii strefy euro i względnie stabilnych rynków bazowych. W efekcie, obie krajowe krzywe obniżyły się o 2-4 pb.

Ministerstwo Finansów podało, że po zeszłotygodniowej aukcji zamiany tegoroczne potrzeby pożyczkowe są pokryte w 46%. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że wg jego szacunków stopa bezrobocia spadała w lutym do 8,5% z 8,6%. W świetle informacji z Ministerstwa, obniżamy naszą prognozę bezrobocia z 8,6% do 8,5%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...