Reklama

PMI niżej, ale wciąż wysoko

Data:

- Reklama -

Spokojny początek tygodnia na rynku. PMI w marcu poniżej oczekiwań, ale wciąż wysoko. EURPLN rośnie drugą sesję z rzędu, złoty najsłabszy do dolara od dwóch tygodni, EURUSD wciąż bez zmian. Polskie IRS i rentowności dalej w dół dzięki danym z kraju i umocnieniu za granicą. Dzisiaj ważne dane z USA.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Początek nowego tygodnia na globalnym rynku nie przyniósł znacznych zmian i wczorajsza sesja przebiegała wg podobnego scenariusza co poprzednie dni. Indeksy giełdowe obniżyły się nieznacznie, zmiany na rynku obligacji były mieszane, ale na rynku walutowym nie odnotowano istotnych ruchów. Dane z USA były bliskie prognozom – indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu obniżył tylko nieznacznie mocniej od oczekiwań – i nie zainicjowały wyraźnej reakcji inwestorów.

Opublikowane wcześniej finalne PMI dla przemysłu Niemiec oraz strefy euro potwierdziły silne wzrosty aktywności zasugerowane przez wstępne szacunki.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu zanotował w marcu nieoczekiwany spadek do 53,5 pkt z 54,2 pkt w lutym. Za zniżkę odpowiadały głównie subindeksy produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Wskaźnik obniżył się wprawdzie już drugi miesiąc z rzędu, ale należy naszym zdaniem pamiętać, że w ostatnich dwóch latach polski PMI charakteryzował się dużą zmiennością, która nie do końca odzwierciedlała zmiany trendów w produkcji przemysłowej. Tak było naszym zdaniem również ostatnio – wzrost indeksu w poprzednich miesiącach wydawał się nieco „na wyrost”, a faktyczną sytuację w przemyśle znacznie lepiej odzwierciedla indeks koniunktury GUS, który od stycznia ustabilizował się na poziomie spójnym ze wzrostem produkcji przemysłowej (wyrównanej sezonowo) ok. 5% r/r. Pomimo korekty, indeks PMI nadal pozostaje na dość wysokim poziomie, świadczącym o wyraźnym wzroście aktywności w sektorze przemysłowym.

Kurs EURUSD nie uległ wczoraj dużym zmianom i oscylował w wąskim pasmie wahań tuż powyżej zeszłotygodniowego dołka na ok. 1,065. Dane z USA były bliskie prognozom i nie miały wyraźnego wpływu na notowania. Dziś również poznamy ważne dane z amerykańskiej gospodarki, które będą miały szanse wywołać wzrost wahań na rynku. Z drugiej strony, najważniejsze dane poznamy dopiero na koniec tygodnia (miesięczna zmiana zatrudnienia poza rolnictwem), więc do tego czasu reakcja na kolejne odczyty może być ograniczona.

Kurs EURPLN wzrósł wczoraj drugą sesję z rzędu i zbliżył się do 4,25, a USDPLN przebił na chwilę 3,98. W przypadku innych walut regionu, forint pozostał stabilny, a rubel stracił nieznacznie do dolara na początku dnia i w kolejnych godzinach wahał się w trendzie bocznym. Dzisiaj na otwarciu nastrój na rynku jest słabszy niż wczoraj, kontrakty na europejskie indeksy giełdowe lekko spadają. Razem z ostatnimi danymi z kraju – niższe od oczekiwań PMI i inflacja – może to ciążyć złotemu przynajmniej w trakcie dzisiejszej sesji.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności wciąż spadały, co mogło być skutkiem rozczarowującego odczytu PMI, ostatnich danych inflacyjnych, a także informacji o niższym od oczekiwań deficycie fiskalnym w 2016 r.

Czynnikiem wspierającym polski dług było też umocnienie obserwowane na rynkach bazowych. W efekcie, obie krzywe obniżyły się o 1-4 pb, a rentowność 10-letniego benchmarku spadła do prawie 3,40%.

GUS podał wczoraj, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 wyniósł 2,4% PKB (dane wstępne), najmniej od 2007 r. Z kolei dług publiczny wg metodologii UE wzrósł do 54,4% PKB.

Deficyt fiskalny okazał się niższy niż jeszcze kilka tygodni temu spodziewało się Ministerstwo Finansów (2,8-2,9%), być może za sprawą wyższej niż się spodziewano nadwyżki w samorządach lokalnych. W tym roku resort finansów zakłada wzrost deficytu fiskalnego do 2,9% PKB i wydaje nam się, że realizacja tego celu nie jest zagrożona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Świąteczne zakupy na ostatnią chwilę mogą być koszmarem

Analitycy z Proxi.cloud prognozują, jak w tym roku może...

Polacy po wyborach obawiają się powrotu wysokiej inflacji. Aż 67,3 proc. wskazuje na taki scenariusz

Większość społeczeństwa żyje w lęku, że niedługo po wyborach...

Obietnice wyborcze mogą się odbić na cenach w sklepach. Eksperci nie mają dla Polaków dobrych wiadomości

Dynamika wzrostu cen w sklepach wciąż spada. Natomiast eksperci...

Fatalne dane z rynku. Zadłużeni rolnicy mają coraz większy kłopot z regulowaniem zobowiązań

Na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby...