Suwalska publiczność w niedzielę, 28 maja o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszeć będzie mogła unikalne brzmienia. David Krakauer, jeden z najwybitniejszych klezmerów świata, wirtuoz klarnetu i ikona krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, zagra w Suwałkach z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Michał Moniuszko z sejneńskiego „Pogranicza” o trwającej już 20 lat współpracy artystycznej Davida Krakauera z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego:

Opowieść o pierwszym spotkaniu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem miała czas w pełni dojrzeć, minęło już 20 lat. Kraków, Festiwal Kultury Żydowskiej, koncert finałowy w deszczu, spotkanie w jednej z kawiarni Kazimierza tuż przy ulicy Szerokiej. Wszyscy mokszy, zziębnięci, sejneńscy klezmerzy zaczynają grać do tańca, ludzie tańczą, dołącza Krakauer i tłum faluje. Krakauer ciągnie pojedyncze dźwięki, pulsuje hipnotyczny rytm – magia. Cisza, za oknami już jasno, „David, a może przyjedziesz do Sejn? – Oczywiście, będę”. I przyjechał – to był tydzień niesamowitego spotkania z mistrzem. Dla Davida Krakauera to także było spotkanie ze światem, który jest kolebką muzyki klezmerskiej. Tradycji ocalałej od pożogi holokaustu dzięki emigracji do Nowego Świata. Krakauer jest Nowojorczykiem z krwi i kości, a to właśnie tam zapisy ludowej muzyki Europy Środkowej były powielane na płytach w tysiącach egzemplarzy. Po wojnie wielu chciało zapomnieć o czasie nienawiści, niektórzy chcieli na zawsze porzucić pamięć o miejscu swojego pochodzenia. David Krakauer należał do pokolenia Żydów przywołujących dawną tradycję, ale jednocześnie chciał, żeby jego muzyka brzmiała współcześnie. Weselne dawne tańce tańce, chory, bułgary i chusidle w brzmieniu jego klarnetu spotykają się z funkiem, rockiem i elektroniką. Przyjazd do Sejn był dla niego powrotem do tego Starego Świata, który miał być zapomniany jako ziemia popiołów. Nowojorczyk nauczał klasycznego brzmienia wywodzącego się z małych miasteczek Europy Centralnej, młodzi z Sejn byli przewodnikami po świecie, gdzie muzyka klezmerska powstała. Razem powołali ideę „Tratwy muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”, która jest symbolicznym domknięciem – wydaje się – na zawsze przerwanego koła.

Od tamtego czasu, po latach, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego jest zespołem instytucją, który wykształcił pokolenia sejneńskich muzyków. Majowy koncert Davida Krakauera z Orkiestrą Sejneńską będzie tym razem spotkaniem partnerskim. Znakomity solista, rewolucjonista brzmienia klarnetu z Nowego Jorku zagra z Orkiestrą, która miała czas, aby w pełni ukształtować swój charakter muzyczny. 21 osób na scenie! Michał Moniuszko

Więcej o wykonawcach:

Suwałki, David KrakauerDavid Krakauer to międzynarodowej sławy klarnecista i jeden z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów. Znany z szerokich zainteresowań muzycznych i mistrzowskich wykonań, znakomicie łączy tradycyjną muzykę żydowską z elementami współczesnego jazzu, na nowo definiując pojęcie artysty koncertowego. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci ruchu nowej muzyki klezmerskiej, ale również uznanym artystą muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, „przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka” (Jon Pareles, The New York Times).

Uważany za twórcę tzw. klezmer-jazzu, będącego połączeniem klimatu etnicznej muzyki żydowskiej, rocka, jazzu, funky, muzyki eksperymentalnej i klasyki. Dzięki muzycznej wyobraźni Krakauera ten nurt muzyki klezmerskiej, wnoszący powiew nowoczesności do dziedzictwa tradycji, podoba się zarówno zwolennikom tradycyjnych brzmień, jak i fanom współczesnych dźwięków.

Jest artystą chętnie zapraszanym do udziału w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych. Współpracował z takimi zespołami, jak: Emerson Quartet, Orion Quartet, Tokio Quartet, Kronos String Quartet, jako solista z: Amsterdam Sinfonietta, Detroit Symphony, Weimar Staatskapelle, Phoenix Symphony, Dresdener Philharmonie,  Seattle Symphony, Chamber Music Society of Lincoln Center, Berlin Radio Orchestra, Orquestra Sinfonica de Barcelona, Brooklyn Philharmonic Music oraz z takimi muzykami i kompozytorami, jak: Dawn Upshaw, Itzhak Perlman, John Cage i John Zorn. Dla Osvaldo Golijova Krakauer stworzył ścieżkę dźwiękową do dokumentu BBC – „Holocaust. A Music Memorial from Auschwitz”, który otrzymał międzynarodową nagrodę Emmy (2005).

Jego dyskografia zawiera niektóre z najważniejszych nagrań klezmerskich ostatnich lat, zwłaszcza „The Dreams and Prayers of Isaac the Blind” (1997), czy „A New Hot One” (2000). „The Twelve Tribes” (2001), który otrzymał nagrodę Preis der Deutschen Schallplattenkritik w kategorii jazzowy album roku, utwierdził jego pozycję, a „Live in Kraków” (2004), „Bubbemeises” (2005), „The Big Picture” (2014) zjednały Krakauerowi nowych entuzjastów na całym świecie.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka – perkusja, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Borys Pol – perkusjonalia, Tadeusz Soroko – tuba, Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy, Stanisław Soroko – sakshorn altowy, Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy, Maciej Soroko – puzon suwakowy, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, Dominik Sekura – trąbka, Kacper Szroeder – trąbka, Marcin Dąbrowski – trąbka, Michał Popiel – trąbka, Maciej Popiel – saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski – saksofon altowy, Maja Misiukanis – saksofon altowy, Janek Głembocki – saksofon altowy, Mikołaj Pol – wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko – kontrabas, Wojciech Szroeder – akordeon.

David Krakauer live in Suwałki

Aby wygrać pojedynczy bilet na koncert Davida Krakauera w Suwalskim Ośrodku Kultury, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: David Krakauer był jednym z mistrzów zaproszonych do udziału w „Tratwie Muzykantów”. Jakich jeszcze artystów można było usłyszeć w Sejnach podczas tego cyklu wydarzeń? Wymień minimum 3 inne nazwiska. Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem do rezerwacji): redakcja@niebywalesuwalki.pl

Konkurs trwa do końca dzisiejszego dnia (17 maja). Zwycięzcę wylosujemy. Drugi konkurs z taką samą nagrodą zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Konkurs rozstrzygnięty. Bilet wygrała p. Marzena Łaskowska. Jeden z uczestników został wykluczony z losowania – odpowiedź przesłał po upłynięciu terminu nadsyłania konkursowych maili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj