Oprócz medycyny, wojskowości i lotnictwa, rozrywka również jest poddawana silnemu wpływowi rozwoju technologicznego. Szukanie nowych form rozrywki, w dużej mierze już dzisiaj elektronicznej, przybiera szczególnie w życiu młodszych osób różne postacie. Szybki rozwój technologii sprawia, że warto zastanowić się chociaż przez chwilę, jak może wyglądać rozrywka przyszłości.

Technologia VR i AR

Namiastką może być wirtualna rzeczywistość, która już dzisiaj wykorzystywana jest powszechnie na wielu polach. Przyszli piloci poddawani są symulacjom w urządzeniach virtual reality, dzięki czemu uczą się reakcji w sytuacjach kryzysowych. Adepci chirurgii z kolei mogą przeprowadzać operacje z wykorzystaniem tego rodzaju technologii.

Tym, co jednak w największym stopniu wykorzystuje zarówno wirtualną, jak i rozszerzoną rzeczywistość, jest rozrywka. Obecnie produkuje się bardzo wiele gier komputerowych, zaprojektowanych albo z myślą o graczach VR-owych, albo całkowicie pod tę technologię.

Popularność gier komputerowych pozwala sądzić, że za kilkanaście lat staną się głównym źródłem rozrywki dla wielu osób w różnym wieku. Wprowadzone nowe rozwiązania, takie jak: specjalne maty do chodzenia w wirtualnej rzeczywistości, gogle, kontrolery, czujniki czy chociażby ładniejsza grafika gier czy lepsza rozdzielczość wyświetlających ją ekranów uatrakcyjnią jeszcze odbiór gier komputerowych.

Nie da się zatem ukryć, że trudno przewidzieć jest jej rozwój – nie do końca jeszcze wiadomo, czy VR sprawdzi się jako stałe źródło rozrywki. Na chwilę obecną z tych rozwiązań korzysta coraz więcej osób i są one coraz łatwiej dostępne, choć nie są pozbawione technologicznych ograniczeń.

Niemożność przewidzenia form komputerowej rozrywki, jakie będą dominowały za kilkanaście lat wynika z dynamiki dzisiejszego świata. Nikt bowiem nie może zapewnić, że za rok nie pojawi się na rynku producent konsol czy gier, który zrewolucjonizuje podejście do grania, oferując graczom zupełnie nowy wymiar doznań.

Nie tylko gry

Oczywiście przyszła rozrywka nie będzie ograniczała się wyłącznie do gier komputerowych. Można przypuszczać, że w dalszym ciągu popularną formą spędzania wolnego czasu będzie kino. Jak jednak może wyglądać kino przyszłości i w jaki sposób będziemy oglądać filmy? Może scenarzyści i reżyserzy będą w stanie przenosić nas wirtualnie w sam środek filmu, oferując jednocześnie niesamowite przeżycia i doznania? Zdaje się, że taka forma oglądania filmów za kilkanaście lat mogłaby trafić w gusta wielu osób. Oferowałaby bowiem znacznie więcej niż popularne dzisiaj kina 4D.

Podobne przypuszczenia można wysnuć wobec książek. Obok nieśmiertelnej, papierowej formy, książki w ramach bardzo zaawansowanych e-booków będą zdolne do przenoszenia nas w opisywane światy, a także mogą być świetnym narzędziem do zabawy w tworzenie własnej rzeczywistości – nie tylko za pomocą wyobraźni.

Są to oczywiście luźne przypuszczenia. Jedno jednak jest pewne – rozwiązania, jakie przyniesie nam kiedyś technologia, będą dla nas bardzo wartościowe, a kto wie – może i zaskakujące.

Artykuł przygotowany przez
Innowacyjny system do rezerwacji online Bookero – rezerwacja przez jedno kliknięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj