Reklama

Zdrowie na widelcu, czyli najnowsze trendy żywieniowe

Data:

- Reklama -

Diety, zdrowe jedzenie i produkty żywnościowe są ostatnio jednym z ulubionych tematów Polaków. W dodatku jak grzyby po deszczu powstają kolejne programy kulinarne, co jedynie potwierdza to zainteresowanie. Jak wynika z badań, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co znajduje się na naszym talerzu i coraz częściej czytamy etykiety produktów żywnościowych. Chętnie wprowadzamy też do swojego jadłospisu nowe potrawy i wypróbowujemy nowe produkty. Nic więc dziwnego, że ta moda na „zdrowie na widelcu” zaowocowała wprowadzaniem trendów żywieniowych, które zmieniają się właściwie co roku. A co jest na topie w roku 2017?

Stawiamy na „superfoods” po polsku

Określenie „superfoods” (ang: super żywność) na dobre zadomowiło się już w naszym słowniku. Jeszcze kilka lat temu każdy chciał spróbować, jak smakują jagody goji, nasiona chia, albo woda kokosowa. W większości programów kulinarnych raz na jakiś czas pojawiała się wzmianka o tym, że te egzotyczne super produkty cechują się wysoką wartością odżywczą i wzmacniają odporność. Jest w tym oczywiście sporo prawdy. Niemniej jednak obecnie stawia się głównie na lokalną super żywność. Czosnek (naturalny antybiotyk, bogaty w witaminy i minerały), żurawina (bogactwo przeciwutleniaczy i naturalne lekarstwo przy schorzeniach układu moczowego), siemię lniane (chroni przed chorobami serca), miód (o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym) to tylko niektóre z nich. Warto wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „super żywność”, albo „superfoods” i znajdziemy całą listę rodzimych produktów, które warto włączyć do codziennej diety.

Bezmięsny mięsny?

Wśród trendów żywieniowych coraz częściej podkreśla się wegetarianizm. Z kilku względów. Po pierwsze, nierzadko media nagłaśniają fakt, że „dzisiejsze” mięsa i wędliny zawierają ulepszacze, a nawet antybiotyki. Poza tym, bierzemy pod uwagę zalecenia dietetyków dotyczące częstotliwości spożywania mięsa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było wyobrazić sobie polski obiad bez choćby odrobiny mięsa. Natomiast obecnie wiemy już, że mięsa (zwłaszcza czerwonego) nie powinno się jadać codziennie.

W Europie z roku na rok coraz więcej osób przechodzi też na weganizm i wegetarianizm. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na odpowiednie produkty, dzisiaj niemal każdy większy market posiada półkę, na której znaleźć można produkty z soi, tofu, a także… bezmięsne wędliny czy smalec wegański. W Warszawie jakiś czas temu powstał nawet „Bezmięsny mięsny”, czyli sklep, w którym można kupić bezmięsne zamienniki wszystkich popularnych mięs i wędlin (niemal identyczne w smaku).

zupa, zywnosc, dieta, zdrowie

Stawiamy na zupy

Według portalu dietetycy.org.pl, jednym z trendów żywieniowych na 2017 rok jest tak zwany „souping” (od ang. „soup”, czyli zupa). Dlaczego akurat zupy? Ponieważ zazwyczaj bazują one na zdrowych warzywach i są łatwostrawne.

Coraz częściej odchodzi się od stosowania tymczasowych diet odchudzających i detoksykacyjnych. Zamiast tego dbamy o to, by na naszym talerzu zawsze znajdowało się kilka porcji warzyw i owoców. Zupy zatem idealnie wpasowują się w ten trend. Ponadto, wiele osób nie wybiera już na śniadanie kanapki z serem czy płatków z mlekiem. Coraz chętniej stawiamy na śniadania „na ciepło” – pod postacią różnych odsłon kaszy jaglanej czy gryczanej, a także zup-kremów.

Wygląda na to, że rok 2017 upłynie nam pod hasłem „zdrowo i lokalnie”. Choć zazwyczaj mówi się, że nie warto ślepo podążać za modą i trendami, jednak w tym wypadku moda na zdrowe zupy, warzywa i ograniczenie spożywania mięsa wydaje się jak najbardziej rozsądna. W końcu nie od dziś wiadomo, że to, co zjadamy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet odczuwanie szczęścia (wiele polskich „super foods” wspomaga wydzielanie endorfin i produkcję serotoniny). Gorąco zachęcamy Was do poeksperymentowania z modą na zdrowe jedzenie i aktualnymi trendami żywieniowymi.

Źródła:

https://www.lottoland.com/pl/magazyn/pokarmy-i-potrawy-ktore-przynosza-szczescie.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/
http://dietetycy.org.pl/
http://www.ekologia.pl/wywiady/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Fakty i mity na temat naturalnych suplementów diety

Sól himalajska, jagody goji, czy młody jęczmień – te...

Szałwia hiszpańska – nasiona chia

Określenie szałwia hiszpańska nie jest jeszcze zbyt dobrze znane...